Polski film o wykluczeniu kobiet w Szwecji

Kadr z filmu „W tym samym mieście, pod tym samym niebem” (fot. materiały organizatora)

Film „W tym samym mieście, pod tym samym niebem”, autorstwa polskiej artystki Anny Konik, ukazujący problem wykluczenia kobiet w imigranckich dzielnicach Sztokholmu, został zaprezentowany w szwedzkim parlamencie – Riksdagu.

Na premierze obecny był szwedzki minister ds. integracji Erik Ullenhag.

Film prezentuje siedem historii imigrantek z Somalii, Syrii, Iraku, Turcji, Kurdystanu oraz Afganistanu, które z różnych powodów, najczęściej konfliktów i wojen, przyjechały do Szwecji. Ich role w swoich domach odegrały rodowite Szwedki.

– Projekt powstał podczas mojego pobytu w Sztokholmie. Przez długi czas spacerowałam po centrum i nie mogłam znaleźć nic ciekawego, co mogłoby być tematem mojej pracy. Sytuacja zmieniła się, kiedy odkryłam, że w tym samym mieście istnieje zupełnie inny Sztokholm – to imigranckie dzielnice Tensta i Rinkeby. Zastanowiło mnie, że ludzi z tych miejsc nie można spotkać w centrum miasta – powiedziała Anna Konik podczas premiery filmu w szwedzkim parlamencie.

Z filmu można dowiedzieć się, jak kobietom-imigrantkom trudno jest lub było nauczyć się języka szwedzkiego, choć szwedzkie państwo oferuje darmową naukę na kursach dla imigrantów; poznać życie imigrantek na zasiłku, który wysyłany jest dzieciom w krajach, z których przyjechały; zobaczyć ciężką pracę bohaterek w zawodach znacznie poniżej ich kwalifikacji. Imigrantki, które opowiedziały Annie Konik o swoim życiu w Sztokholmie, mieszkają wzdłuż niebieskiej linii metra, czasami nazywanej przez Szwedów „orient expressem”.

– To film o segregacji i wykluczeniu, ale też o empatii. Zależało mi na zestawieniu bohaterek ze Szwedkami, które odegrały ich role – tłumaczyła twórczyni filmu.

W dyskusji po pokazie filmu znany szwedzki publicysta i pisarz polskiego pochodzenia Maciej Zaremba powiedział, że „w Szwecji kluczem do integracji jest język, potrzeba jednak sporo wysiłku i nakładów, aby sytuację poprawić”.

Film „W tym samym mieście, pod tym samym niebem” będzie pokazywany w szwedzkim parlamencie do 21 czerwca.

Dzieło Anny Konik powstało podczas pobytu rezydencyjnego artystki w Sztokholmie w ramach programu instytucji wspierającej artystów IASPIS. Głównym producentem jest MAP (Mobile Art Production), współproducentami i partnerami projektu – Instytut Polski w Sztokholmie oraz IASPIS.

Zaprezentowane w Sztokholmie film jest nawiązaniem do wcześniejszych projektów artystki, filmów, instalacji, m.in. „Toys”, „Przezroczystość”, „In the Middle of the Way”, „Our Lady's Forever”, „Willa Zauroczonych” oraz “Play back (of Irene)”.

źródło:

Zobacz więcej