RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polscy naukowcy badają Arktykę

1
Statek naukowo-badawczy „Oceania” wypłynął w ramach programu AREX (fot. ww.iopan.gda.pl)

26. wyprawa naukowa Instytutu Oceanologii PAN na Spitsbergen rozpoczęła się w Gdańsku. Statek naukowo-badawczy „Oceania” wypłynął w ramach długoletniego programu AREX, obejmującego badania morza w obszarze Arktyki europejskiej. Ekspedycja badawcza potrwa dwa miesiące. Instytut PAN w Sopocie każdego roku od 26 lat organizuje wyprawę w Arktykę, gdzie prowadzi badania związane ze zmianą klimatu.

Rejs obejmuje akweny mórz: Norweskiego, Barentsa i Grenlandzkiego oraz fiordy zachodniego Spitsbergenu. W czasie rejsu wykonane będą pomiary hydrograficzne, meteorologiczne i aerozolowe. Tak szeroki, interdyscyplinarny zakres badań pozwala obserwować zmiany zachodzące w Arktyce w wyniku globalnych zmian klimatu – poinformowała dr Joanna Potrykus z Biura Koordynacji Badań Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.

Kierownik rejsu dr hab. Waldemar Walczowski wyjaśnił, że wyprawa jest podzielona na dwie części, oceaniczną i fiordową. Na etapie oceanicznym od Tromso do Cieśniny Fram (przesmyk między Grenlandią a Svalbardem, gdzie stykają się Ocean Arktyczny i Morze Grenlandzkie) prowadzone będą badania z zakresu oceanografii fizycznej, meteorologii i ekologii.

Jak powiedział Walczowski „naukowców interesują przede wszystkim masy wodne”. – Temperatura wody atlantyckiej ma wielki wpływ na klimat, ale też na lodowce, na ich topnienie, na kształtowanie warunków atmosferycznych nad Arktyką – dodał.

Poinformował, że w drugiej części, „w fiordzie Hornsund i w innych fiordach prowadzone będą badania zorientowane na ekologię”.

Naukowa baza na Spitsbergen

Instytut Oceanologii PAN jako jedyny w Polsce prowadzi tego typu badania na oceanie. – W tej chwili statek Instytutu „Oceania” jest jedynym polskim statkiem badawczym pracującym na otwartym oceanie i badającym poza Bałtykiem. Te badania prowadzimy od lat i po latach pracy jesteśmy znanym i uznanym partnerem pracującym w Arktyce – podkreślił dr Walczowski.

W wyprawie łącznie uczestniczyć będzie 29 naukowców, głównie z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie, z Uniwersytetu Gdańskiego i instytucji współpracujących z Instytutem.

Statek, oprócz 14 członków załogi, może zabrać na pokład 14 naukowców i dlatego będą wymiany kadry naukowej w czasie ekspedycji – wyjaśniła Potrykus. Z Gdańska wypłynęło sześciu naukowców. W Tromso zaokrętuje pozostała część załogi. Po 20 sierpnia statek ma wrócić do Gdańska.

Nad Zatoką Białego Niedźwiedzia (Isbjornhamna) w fiordzie Hornsund, na wyspie Spitsbergen Zachodni od 1957 r. działa Stacja Polarna Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, najdalej na północ wysunięta polska placówka naukowa prowadząca działalność całoroczną.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej