SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Polscy naukowcy badają Arktykę

1
Statek naukowo-badawczy „Oceania” wypłynął w ramach programu AREX (fot. ww.iopan.gda.pl)

26. wyprawa naukowa Instytutu Oceanologii PAN na Spitsbergen rozpoczęła się w Gdańsku. Statek naukowo-badawczy „Oceania” wypłynął w ramach długoletniego programu AREX, obejmującego badania morza w obszarze Arktyki europejskiej. Ekspedycja badawcza potrwa dwa miesiące. Instytut PAN w Sopocie każdego roku od 26 lat organizuje wyprawę w Arktykę, gdzie prowadzi badania związane ze zmianą klimatu.

Rejs obejmuje akweny mórz: Norweskiego, Barentsa i Grenlandzkiego oraz fiordy zachodniego Spitsbergenu. W czasie rejsu wykonane będą pomiary hydrograficzne, meteorologiczne i aerozolowe. Tak szeroki, interdyscyplinarny zakres badań pozwala obserwować zmiany zachodzące w Arktyce w wyniku globalnych zmian klimatu – poinformowała dr Joanna Potrykus z Biura Koordynacji Badań Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.

Kierownik rejsu dr hab. Waldemar Walczowski wyjaśnił, że wyprawa jest podzielona na dwie części, oceaniczną i fiordową. Na etapie oceanicznym od Tromso do Cieśniny Fram (przesmyk między Grenlandią a Svalbardem, gdzie stykają się Ocean Arktyczny i Morze Grenlandzkie) prowadzone będą badania z zakresu oceanografii fizycznej, meteorologii i ekologii.

Jak powiedział Walczowski „naukowców interesują przede wszystkim masy wodne”. – Temperatura wody atlantyckiej ma wielki wpływ na klimat, ale też na lodowce, na ich topnienie, na kształtowanie warunków atmosferycznych nad Arktyką – dodał.

Poinformował, że w drugiej części, „w fiordzie Hornsund i w innych fiordach prowadzone będą badania zorientowane na ekologię”.

Naukowa baza na Spitsbergen

Instytut Oceanologii PAN jako jedyny w Polsce prowadzi tego typu badania na oceanie. – W tej chwili statek Instytutu „Oceania” jest jedynym polskim statkiem badawczym pracującym na otwartym oceanie i badającym poza Bałtykiem. Te badania prowadzimy od lat i po latach pracy jesteśmy znanym i uznanym partnerem pracującym w Arktyce – podkreślił dr Walczowski.

W wyprawie łącznie uczestniczyć będzie 29 naukowców, głównie z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie, z Uniwersytetu Gdańskiego i instytucji współpracujących z Instytutem.

Statek, oprócz 14 członków załogi, może zabrać na pokład 14 naukowców i dlatego będą wymiany kadry naukowej w czasie ekspedycji – wyjaśniła Potrykus. Z Gdańska wypłynęło sześciu naukowców. W Tromso zaokrętuje pozostała część załogi. Po 20 sierpnia statek ma wrócić do Gdańska.

Nad Zatoką Białego Niedźwiedzia (Isbjornhamna) w fiordzie Hornsund, na wyspie Spitsbergen Zachodni od 1957 r. działa Stacja Polarna Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, najdalej na północ wysunięta polska placówka naukowa prowadząca działalność całoroczną.

źródło:

Zobacz więcej