Węgry: partia Orbana traci poparcie

Viktor Orban zajął dopiero piąte miejsce w „tabeli najbardziej popularnych polityków” (fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT)

Z miesiąca na miesiąc spada poparcie dla rządzącej na Węgrzech centroprawicy. Z opublikowanego w czwartek sondażu agencji „Median” wynika, że centroprawica od wyborów w 2010 roku straciła ponad połowę głosów. Gaśnie również popularność premiera Viktora Orbana.

Fidesz premiera Viktora Orbana poparło w sondażu tylko 22 procent ankietowanych.

Wzrosły natomiast notowania opozycji. Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP) Attili Mesterhazego – największe ugrupowanie lewicowe – otrzymało 16-procentowe poparcie.

Na trzecim miejscu uplasował się opozycyjny, skrajnie prawicowy „Jobbik” z 13 procentami. Niewielkie opozycyjne ugrupowanie „Polityka Może być Inna” (LMP) uzyskało 4 proc. a lewicową „Demokratyczną Koalicję” (DK) byłego premiera Ferenca Gyurcsaniego poparło 2 procent ankietowanych.

Popularność Fideszu spada z miesiąca na miesiąc. W marcu poparcie dla Fideszu deklarowało jeszcze 26 procent wyborców. W kwietniowych wyborach 2010 roku Fidesz zdobył 61 procent głosów i obsadzając 266 miejsc uzyskał konstytucyjną większość w 386-osobowym parlamencie.

Spada również popularność szefa rządu. Orban zajął dopiero piąte miejsce w „tabeli najbardziej popularnych polityków”. Poparło go 30 procent ankietowanych. Tuż za nim uplasował się lider lewicy Attila Mesterhazy. Niekwestionowanym autorytetem z 41-procentowym poparciem okazał się natomiast dla Węgrów nowy prezydent Janos Ader.

Gdyby wybory odbyły się na początku czerwca do urn poszłoby tylko 38 procent Węgrów.

Dyrektor agencji „Median” Andre Hanna, komentując na konferencji prasowej w Budapeszcie rosnącą apatię Węgrów i spadek popularności rządzącego ugrupowania wyjaśniał to „nieskutecznością wprowadzanych reform i pogarszaniem poziomu życia obywateli”.

65 procent Węgrów uznało w ankiecie „Medianu”, że w ciągu ostatniego półrocza żyje im się coraz gorzej i w ciągu najbliższego roku nie oczekują poprawy sytuacji.

– To prawda, że prawica nadal dystansuje swoich przeciwników politycznych, ale wyniki sondażu powinny stanowić dla Orbana wyraźne ostrzeżenie – powiedział Hanna.

Sondaż przeprowadzono w pierwszych dniach czerwca na grupie 2000 respondentów.

Spadek popularności rządzącego Fideszu zarejestrowały wcześniej dwie inne agencje badania opinii publicznej na Węgrzech: Ipsos i Gfk.

źródło:

Zobacz więcej