RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Polski” pogrzeb Kazimierza Deyny

– Cechy orła wcielił w siebie Kazimierz Deyna, a orzeł to symbol siły i woli walki – mówił w czasie mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego biskup Marian Florczyk. Po 22 latach odbył się drugi pogrzeb znakomitego piłkarza, tym razem na polskiej ziemi. Wieczorem pod stadionem Legii odsłonięto jego pomnik.

W warszawskiej Katedrze Polowej Deynę pożegnali m.in. minister sportu i turystyki Joanna Mucha oraz prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, który wręczył małżonce piłkarza Marioli Złoty Medal PKOl przyznany pośmiertnie Deynie.

W mszy uczestniczyli koledzy Deyny z boiska, jego dawny trener w reprezentacji Jacek Gmoch, a także obecny selekcjoner polskich piłkarzy Franciszek Smuda. O wielkich cechach Deyny mówił w czasie kazania także były piłkarz Legii Warszawa, a dziś proboszcz Katedry Św. Floriana Bogusław Kowalski.

Po mszy urna z prochami piłkarza została przewieziona na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Spoczęła w Alei Zasłużonych, w pobliżu grobu Kazimierza Górskiego.

Wieczorem przy ulicy Łazienkowskiej 3 odsłonięto pomnik Kazimierza Deyny.

Odlana z brązu rzeźba projektu Tomasza Radziewicza przedstawia Deynę w dynamicznej pozie, podczas boiskowej akcji z piłką przy nodze. Mierząca ponad dwa metry postać stoi na wbudowanym w ziemię cokole z przezroczystego betonu, który wieczorami będzie podświetlany.

Wewnątrz podziemnej niszy znajduje się także projektor multimedialny, który będzie wyświetlał na przeciwległej ścianie m.in. filmy dotyczące najważniejszych wydarzeń z historii polskiego futbolu.

Odsłonięcia pomnika przed stadionem na ul. Łazienkowskiej dokonało czworo dzieci – uczeń Akademii Piłkarskiej Legii oraz troje małych kibiców. W uroczystości wzięła udział także żona tego jednego z najwybitniejszych polskich piłkarzy – Mariola.

Inicjatorami pomnika są kibice Legii Warszawa, którzy w głosowaniu internetowym wybrali zwycięski projekt oraz przeprowadzali zbiórkę funduszy na finalizację przedsięwzięcia.

Deyna, jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy, urodził się 23 października 1947 roku w Starogardzie Gdańskim. Był wychowankiem miejscowego Włókniarza, później grał w ŁKS Łódź, Legii Warszawa, Manchesterze City i San Diego Sockers.

W reprezentacji Polski wystąpił 97 razy i strzelił 41 goli. Dwukrotny uczestnik mistrzostw świata (w 1974 roku w Niemczech biało-czerwoni wywalczyli trzecie miejsce), złoty (1972 Monachium) i srebrny (1976 Montreal) medalista olimpijski. Zginął tragicznie 1 września 1989 roku w San Diego w wypadku samochodowym.

źródło:
Zobacz więcej