RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowy kodeks etyki ograniczy zarobki prawników?

etyka
Projekt nowego kodeksu etyki mówi, że wynagrodzenie radcy prawnego nie może przekroczyć 30 proc. wartości przedmiotu sprawy (fot. arch.)

Radcowie prawni pracują nad nowym kodeksem etyki. Projekt zawiera wiele rewolucyjnych, do tej pory niestosowanych w Polsce rozwiązań, np. zobowiązuje do przestrzegania zasad etyki nie tylko samych radców, ale też kancelarie – donosi „Rzeczpospolita”.

Dotyczy to m.in. ustalania z klientem wynagrodzenia. Obecnie jest zakaz ustalania jego wysokości wyłącznie proporcjonalnie do osiągniętego wyniku (można tak określić tylko honorarium dodatkowe). Nowela odnosi tę zasadę do kancelarii i mówi, że takie dodatkowe wynagrodzenie nie może przekroczyć 30 proc. wartości przedmiotu sprawy.

Pomysł zobowiązania do przestrzegania zasad samych kancelarii budzi wątpliwości sekretarza Naczelnej Rady Adwokackiej mecenasa Krzysztofa Boszko. – Etyka jest przypisana jednostce, zobowiązanie do jej przestrzegania kancelarii wydaje mi się rozwiązaniem ryzykownym i mało sensowym – mówi.

Dokument będzie jeszcze dyskutowany w środowisku radców. W piątek Krajowa Rada Radców Prawnych skierowała go do komisji ds. etyki. – Zakładamy, że nowy kodeks etyki ma szansę być przyjęty na najbliższym Zjeździe Krajowym w 2013 r. – mówi prezes KRRP Maciej Bobrowicz.

źródło:
Zobacz więcej