RAPORT

Kampania 2020

Będą cięcia w IT i finansach

Banki i firmy telekomunikacyjne będą zwalniać pracowników – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Według ekspertów bezrobocie pod koniec roku może sięgnąć nawet 14 proc. (fot.flickr.com/quatro.sinko)

Banki i firmy telekomunikacyjne będą zwalniać pracowników – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Według ekspertów bezrobocie pod koniec roku może sięgnąć nawet 14 proc. Gazeta zauważa, że choć firmy mają dobre wyniki finansowe i duże oszczędności na kontach, zaczynają reagować na spowolnienie gospodarcze i przygotowują się do redukcji w załogach.

Branżą, która tnie najbardziej, są finanse. Tylko w pięciu dużych bankach takich jak: BPH, Bank Handlowy, Nordea, DnB Nord i BNP Paribas pracę straci około 3 tysięcy osób. Nie wiadomo jeszcze, ilu pracowników zostanie zwolnionych w wyniku fuzji BZ WBK i Kredyt Banku oraz Polbanku i Raiffeisena. Na razie prezesi tych instytucji zapowiedzieli, że zamkną w sumie 60–80 oddziałów.

Redukcje szykują się także w telekomunikacji – dodaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Niektóre spółki, jak Netia czy Plus, tną zatrudnienie robiąc restrukturyzację po fuzjach. Cięcia czekają także branżę meblarską i samochodową.

Większość ekonomistów uważa, że przy obecnym wyhamowaniu gospodarczym nierealne są rządowe prognozy zakładające stopę bezrobocia w grudniu na poziomie 12,3 procent. Niektórzy prognozują, że będzie to nawet 14 procent.

źródło:
Zobacz więcej