RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Premier Irlandii apeluje o „tak” dla paktu fiskalnego

Enda Kenny (fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND)

O poparcie paktu fiskalnego UE zaapelował do obywateli swego kraju premier Irlandii Enda Kenny. Referendum w tej sprawie odbędzie się w czwartek. Celem paktu jest zaostrzenie dyscypliny finansowej w krajach unijnych.

Silne „tak” będzie sygnałem dla całego świata, że Irlandia wywiązała się z zobowiązania do ograniczenia deficytu i pozostanie stabilną częścią strefy euro – powiedział Kenny w przemówieniu telewizyjnym. Dodał, że poparcie dla paktu fiskalnego stworzy stabilność potrzebną Irlandii do kontynuowania drogi prowadzącej w kierunku gospodarczej odnowy.

Ten pakt nie rozwiąże wszystkich naszych problemów, ale jest częścią rozwiązania – powiedział Kenny w czterominutowym wystąpieniu. Jak wynika z sondaży, większość Irlandczyków opowiada się za przyjęciem paktu fiskalnego, ale o jego wyniku mogą przesądzić niezdecydowani. Irlandia jest jedynym krajem UE, w którym będzie on przyjęty w drodze referendum.

Pakt fiskalny UE, podpisany 2 marca w Brukseli przez 25 spośród 27 państw UE (bez Czech i Wielkiej Brytanii), ma wejść w życie 1 stycznia 2013 roku, o ile do tego czasu będzie ratyfikowana przez 12 z 17 państw strefy euro.

źródło:

Zobacz więcej