RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Polonusi inwestują i współpracują

Współpraca przynosi finansowe efekty (fot. flickr.com/401K)

Chcemy uruchomić wspólną organizację gospodarczą, by efektywniej wykorzystać potencjał Polonii – powiedział Zbigniew Olszewski, prezes Fundacji Polonia, która zorganizowała XV Światową Konferencję Gospodarczą Polonii w Warszawie.

Prezes Olszewski dodał, że taką wspólną organizację gospodarczą, która korzysta z siatki powiązań narodowych i branżowych, od lat mają np. Chińczycy. W rozpoczętej w sobotę dwudniowej konferencji uczestniczy kilkadziesiąt osób, m.in. ze Szwecji, Białorusi, Ukrainy, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Uczestnikami spotkania są np. przedstawiciele krajowych i zagranicznych firm.

Maria Olsson, wiceprezes Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji wskazała, że pieniądze Polonii wspomagają od dawna polską gospodarkę. Przypomniała, że tylko od 2004 r. do końca 2011 r. emigranci przesłali do Polski około 130 mld zł.

Natomiast prof. Danuta Huebner, szefowa komisji ds. rozwoju regionalnego Parlamentu Europejskiego i była unijna komisarz ds. polityki regionalnej w liście do uczestników konferencji stwierdziła, że ułatwienia dla przedsiębiorców polonijnych np. w inwestycjach mogą pomóc Polsce w przetrwaniu globalnego kryzysu.

Według organizatorów „konferencja stwarza warunki do zawierania znajomości w bezpośrednich kontaktach z licznym gronem (...) – przedsiębiorców, polonijnych ze wszystkich kontynentów – oraz z kraju”. Ponadto jednym z celów konferencji „jest wskazanie możliwości współpracy w sferze produkcji, usług, obrotu towarowego i inwestycji pomiędzy polskimi i polonijnymi przedsiębiorcami oraz integracja środowisk biznesowych”.

Fundacja Polonia działa od 1989 r. Jej celem jest kultywowanie tradycji narodowych i pogłębianie międzynarodowej współpracy gospodarczej. TV Polonia objęła patronat medialny nad XV Światową Konferencją Gospodarczą Polonii w Warszawie.

źródło:

Zobacz więcej