RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

22 czerwca zapadną decyzje o przyszłości UE?

Włosi mają być gospodarzami spotkania przed szczytem UE (fot. flickr.com/namuit)

Spotkanie przywódców Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch, poświęcone kryzysowi finansowemu w Unii Europejskiej, odbędzie się 22 czerwca w Rzymie – poinformował francuski dziennik „Le Figaro”, powołując się na źródła we włoskim rządzie.

Spotkanie w gronie czterech liderów zaproponował premier Włoch Mario Monti, jednak trudno było znaleźć odpowiadający wszystkim uczestnikom termin – przypomina Reuters, który omawia artykuł z francuskiej gazety.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel miała początkowo chłodno zareagować na propozycję spotkania, które – zdaniem Montiego – konieczne jest dla wyjaśnienia problemów przed zaplanowanym na 28-29 czerwca oficjalnym szczytem UE w Brukseli.

„Czterostronne spotkanie ma odbyć się w Rzymie 22 czerwca po wyborach w Grecji i Francji” – czytuje Reuters kluczowe zdanie z „Le Figaro”. Oprócz Montiego i Merkel do stolicy Włoch mają przyjechać prezydent Francji Francis Hollande i premier Hiszpanii Mariano Rajoy.

Wybory w Grecji odbędą się 17 czerwca, sześć tygodni po poprzednim głosowaniu, w którym żadna z partii nie uzyskała większości pozwalającej na utworzenie rządu. Rozmowy o utworzeniu koalicji także zakończyły się fiaskiem. We Francji 17 czerwca odbędzie się druga tura wyborów parlamentarnych.

Rzecznik Montiego nie potwierdził terminu spotkania w stolicy Włoch, zasugerował jednak, że dojdzie do niego po 17 czerwca – podał Reuters.

Sytuacja gospodarcza UE była 23 maja tematem nieformalnego szczytu UE w Brukseli. Podczas spotkania po raz kolejny uwidoczniła się różnica zdań między zwolennikami polityki oszczędności, do której należy Merkel, oraz Hollande'em i Montim – zwolennikami większego zaangażowania na rzecz wzrostu i ożywienia gospodarczego, w tym emisji euroobligacji.

źródło:

Zobacz więcej