RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Moody's obniżył rating skandynawskich banków

Ratingi tylko dwóch banków SEB i Swedbank pozostały bez zmiany. (fot.arch.PAP/EPA/ANDREW GOMBERT)

W ramach przeglądu europejskiej bankowości agencja ratingowa Moody's Investors Service obniżyła wycenę trzech szwedzkich banków – Nordea, Handelsbanken oraz Landshypotek, a także norweskiego DNB.

Ocena Nordea i Handelsbanken została obniżona o jeden stopień do AA3, zaś DNB także o jeden stopień do A1. Ocena specjalizującego się w kredytach dla rolnictwa Landshypotek spadła o dwa stopnie do BAA2. Ratingi dwóch innych skandynawskich banków SEB i Swedbank pozostały bez zmiany.

Dotychczas agencja koncentrowała uwagę na bankach eurostrefy. Z tego powodu decyzja wobec banków skandynawskich odbierana jest jako sygnał, że złą kondycją eurostrefy mogą „zarazić się” także banki działające w krajach dotychczas postrzeganych za bezpieczne.

W uzasadnieniu Moody's zwrócił uwagę na „stosunkowo dużą zależność banków od finansowania się na rynku hurtowym”, a także umiarkowaną dochodowość, z czego agencja wyprowadza wniosek, że byłoby im trudno dokapitalizować się, gdyby zaszła taka potrzeba. Innym powodem jest duży udział firm eurostrefy w portfelu pożyczek.

W ubiegłym tygodniu Moody's obniżył rating 26 banków włoskich i 16 hiszpańskich. W marcu podobne działania podjął wobec 7 banków portugalskich. Mimo piątkowych decyzji szwedzki sektor bankowy nadal oceniany jest jako trzeci najsilniejszy w Europie po szwajcarskim i fińskim.

źródło:

Zobacz więcej