RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

GUS: rośnie bezrobocie i sprzedaż

Chociaż widać lekki wzrost sprzedaży, urzędy pracy nadal są pełne bezrobotnych (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Bezrobocie powiększa się. Jak podał GUS wskaźnik w pierwszym kwartale 2012 r. wyniósł 10,5 proc. wobec 9,7 proc. w czwartym kwartale 2011 r. Według statystyk, wzrosła także sprzedaż detaliczna – o 5,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku. Współczynnik ten jest jednak niższy niż w zeszłym miesiącu – spadł o 2,4 proc.

Współczynnik aktywności zawodowej – według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) – wyniósł w pierwszym kwartale 56 proc. wobec 56,3 proc. kwartał wcześniej, natomiast wskaźnik zatrudnienia wyniósł 50,1 proc. wobec 50,8 proc.

Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła w kwietniu o 1,8 proc. rdr.

Ekonomiści szacowali, że sprzedaż detaliczna w kwietniu rdr wzrosła średnio o 9,2 proc., a mdm wzrosła o 1,8 proc. Sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych wzrosła w kwietniu o 1 proc., podczas gdy w marcu – o blisko 10 proc.

Dane te rozczarowały analityków, którzy spodziewali się lepszych rezultatów, szczególnie z uwagi na zbliżające się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej.

W perspektywie średniookresowej oczekujemy utrzymania się niskiego tempa wzrostu sprzedaży detalicznej, jednak w ciągu najbliższych dwóch miesięcy może ono kształtować się na relatywnie wysokim poziomie z uwagi na m.in. sprzyjający zwiększonej konsumpcji układ dni świątecznych na początku maja czy Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w czerwcu – podsumował ekonomista Banku Pekao Wojciech Matysiak.

źródło:

Zobacz więcej