RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Mniejsze zyski z mandatów drogowych

Niskie wpływy po pierwszym kwartale sugerują poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach (fot. flickr.com/włodi)

Tylko 4 miliony 400 tysięcy złotych wpłynęło do budżetu od kierowców łamiących przepisy drogowe. Minister finansów zaplanował, że w 2012 roku przychody z mandatów wyniosą miliard dwieście milionów złotych – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Niskie wpływy po pierwszym kwartale sugerują poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Przeczą temu policyjne statystyki. Z dwóch wykluczających się celów założonych w budżecie, nie widać na razie perspektywy na realizację żadnego. Pieniędzy z mandatów nie ma, a kierowcy wcale nie jeżdżą bezpieczniej.

Wpływy z mandatów to nowa pozycja w budżecie oparta na szacunkach Głównego Inspektora Transportu Drogowego i ministra transportu. Zakładali oni, że ponadmiliardowe wpływy umożliwi uruchomienie systemu automatycznego nadzoru nad ruchem CANARD.

Alvin Gajadhur, rzecznik GITD mówi, że system automatycznego nadzoru nad ruchem dopiero się tworzy, prowadzone są przetargi. Dodaje, że niskie wpływy z budżetu wynikają z tego, iż GITD dysponuje na razie 70 starymi przejętymi od policji i GDDKiA fotoradarami.

źródło:
Zobacz więcej