RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Kolejarze z PKP PLK dostaną podwyżki

Będą dodatkowe pieniądze dla kolejarzy (fot. flickr.com/eisenbahner)

Zarząd PKP PLK i kolejarskie związki zawodowe podpisały porozumienie, na mocy którego pracownicy spółki otrzymają po 115 zł podwyżki – poinformowała Solidarność. Dodano, że związek zawiesza swoje plany w sprawie strajku.

Solidarność poinformowała w oświadczeniu, że porozumienie dotyczy wzrostu płac, a także szczegółów programu dobrowolnych odejść w spółce. Porozumienie zacznie obowiązywać od 1 czerwca.

„Domagaliśmy się podwyżek nie mniejszych niż 150 zł, pracodawca proponował wzrost płac tylko o 90 zł. W rezultacie krakowskim targiem udało nam się wynegocjować 115 zł wzrostu uposażenia zasadniczego dla każdego pracownika PLK. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się nam wynegocjować kolejne podwyżki, bo w porozumieniu zawarliśmy zapis obligujący pracodawcę do podjęcia kolejnych rokowań płacowych” – stwierdził cytowany w komunikacie rzecznik prasowy Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ „Solidarność” Stanisław Kokot.

Program dobrowolnych odejść ma być rozpisany na kilka lat. Osoby odchodzące z pracy w zależności od stażu otrzymają po 8-15 tys. zł. Jak informują związkowcy, do 2015 roku zatrudnienie w PKP PLK ma spaść o 4,5 tys. pracowników.

Zawarcie porozumienia oznacza, że związkowcy nie będą realizować swoich planów dotyczących strajku. Do 30 maja w spółce miało zostać przeprowadzone referendum strajkowe. Pytanie miało brzmieć „czy jesteś za podjęciem wszelkich działań, do strajku generalnego włącznie, w celu uzyskania wzrostu wynagrodzenia zasadniczego?”.

Związkowcy planowali zorganizować 4 czerwca dwugodzinny strajk ostrzegawczy. – Nie odwołujemy tych działań, lecz je zawieszamy do czasu realizacji porozumienia – poinformował Kokot.

źródło:

Zobacz więcej