PO znowu przed PiS. Traci Solidarna Polska

Według majowego sondażu TNS Polska do Sejmu weszłyby: PO, PiS, Ruch Palikota i SLD (fot. TVP/Kamila Nowotczyńska)

Na początku maja największym poparciem Polaków cieszyła się Platforma Obywatelska (28 proc.), zaraz po niej, z 25-proc. poparciem, uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość – wynika z najnowszego sondażu TNS Polska. Do Sejmu weszłyby też: Ruch Palikota (10 proc.) i SLD (7 proc.). Na Wiejskiej zabrakłoby PSL (3 proc.)

Poniżej progu wyborczego znalazłyby się, oprócz PSL: Solidarna Polska (2 proc.), Polska Jest Najważniejsza (1 proc.) oraz Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (1 proc.) – wynika z sondażu TNS Polska.

W porównaniu z kwietniem PO straciła 2 punkty procentowe, tyle samo Solidarna Polska, natomiast Ruch Palikota zyskał 1 punkt procentowy Notowania pozostałych ugrupowań nie zmieniły się.

Prawie co czwarty (23 proc.) wyborca nie wie na którą partię oddałby swój głos.

Według TNS Polska jeżeli w badaniu uwzględni się tylko wyborców, którzy wiedzą, na jaką partię by zagłosowali, PO popierana jest przez 36 proc. z nich, PiS – 32 proc., Ruch Palikota – 12 proc., a SLD – 10 proc.

Niechętnie do urn

Z badań wynika także, że gdyby wybory odbyły się w połowie maja, to z pewnością wziąłby w nich udział mniej niż co trzeci badany (31 proc.), a dalsze 29 proc. ankietowanych być może zdecydowałoby się głosować. Jeden na trzech (34 proc.) respondentów nie wziąłby udziału w wyborach, przy czym jeden na pięciu (21 proc.) nie zrobiłby tego na pewno.

Jak wskazuje TNS Polska, w porównaniu z kwietniem przewidywana frekwencja wyborcza zmieniła się tylko nieznacznie.

Sondaż TNS Polska zrealizowany został w dniach 10-13 maja 2012 r. na reprezentatywnej, losowej, 966-osobowej, ogólnopolskiej próbie osób powyżej 18. roku życia za pośrednictwem bezpośrednich wywiadów kwestionariuszowych.

TNS Polska powstała pod koniec marca w wyniku połączenia TNS OBOP i TNS Pentor.

źródło:

Zobacz więcej