Węgry: Jobbik żąda zerwania rozmów z KE i MFW

Trzy tysiące zwolenników skrajnie prawicowego Jobbiku domagało się w Budapeszcie zerwania negocjacji rządu z Komisją Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie linii kredytowej (fot.PAP/EPA/ZSOLT SZIGETVARY)

Trzy tysiące zwolenników skrajnie prawicowego Jobbiku domagało się w Budapeszcie zerwania negocjacji rządu z Komisją Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie linii kredytowej i przeprowadzenia referendum na temat wystąpienia Węgier z Unii Europejskiej.

Około 3 tys. zwolenników skrajnie prawicowej, opozycyjnej partii Jobbik przemaszerowało w sobotę ulicami Budapesztu protestując przeciw programowi oszczędnościowemu rządu premiera Viktora Orbana.

Uczestnicy demonstracji zorganizowali wiec przed siedzibą rządzącego Fideszu. Lider Jobbiku Gabor Vona oskarżył premiera Viktora Orbana o „ustępstwa wobec Komisji Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego”. Zdaniem lidera Jobbiku ustępstwa te, które mają doprowadzić do przyznania Węgrom kolejnej transzy kredytowej wysokości 15 mld euro, doprowadzą do przejęcia kontroli nad budżetem państwa przez MWF, a co za tym idzie – obniżenia poziomu życia obywateli.

Gabor Vona uznał, że węgierscy deputowani powinni wycofać się z negocjacji z MFW i wystąpić z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie ewentualnego wystąpienia Węgier z Unii Europejskiej.

Lider Jobbiku oskarżył również poprzedni gabinet węgierskich socjalistów o to, że „wyprzedał majątek narodowy zagranicznym korporacjom i bankom, zadłużając kraj”.

Vona zaatakował również węgierską mniejszość żydowską, twierdząc, że „węgierscy Żydzi nie utożsamiają się z dążeniami węgierskiego narodu”.

Jobbik jest drugą najsilniejszą partią opozycyjną w węgierskim parlamencie. W wyborach w roku 2010 otrzymał 17 procent głosów. W marcowym sondażu instytutu badania opinii publicznej „Median” węgierscy nacjonaliści uzyskali 14 procentowe poparcie i stali się drugim najbardziej popularnym (po Fideszu) ugrupowaniem w kraju, wyprzedzając o jeden punkt Węgierską Partię Socjalistyczną (Magyar Szocialista Part).

źródło:

Zobacz więcej