PiS zrównało się z PO

Po raz pierwszy od lat Prawo i Sprawiedliwość zrównało się w sondażach z Platformą Obywatelską. Na obie partie chce głosować po 34 proc. Polaków – wynika z najnowszego sondażu poparcia dla partii politycznych TNS dla programu „Forum” w TVP Info. SLD w dalszym ciągu umacnia się na trzecim miejscu, kosztem spadającej popularności Ruchu Palikota.

Platforma Obywatelska od pół roku traci w sondażach. Sześć miesięcy temu głosować chciało na nią 44 proc. respondentów, a na Prawo i Sprawiedliwość – 26 proc. Od listopada ub.r., kiedy to premier Donald Tusk zapowiedział przeprowadzenie zdecydowanych reform, zwłaszcza emerytalnej, poparcie to zaczęło spadać, a partia Jarosława Kaczyńskiego rosła w siłę.

Jeszcze w kwietniu różnica między tymi partiami wynosiła jeden procent. Na PO chciało głosować 30 proc. Ankietowanych, a na PiS 29 proc. Najnowszy sondaż pokazuje, że obie partie zyskały, bo teraz chce na nie głosować po 34 proc. Jednak to opozycja zyskała najwięcej.

Widzimy tu logikę konfrontacji politycznej. Wygrywa ten, kto potrafi narzucić temat debaty politycznej. Tę zdolność przejęło PiS od PO. Tym bardziej, że Platforma nurza się w problemach i jest targana kryzysem, natomiast PiS jest wyraźnie ofensywne – wyjaśnia dr Wojciech Jabłoński, politolog, specjalista w dziedzinie marketingu politycznego.

Równocześnie partia Jarosława Kaczyńskiego utrzymuje markę najsilniejszej partii prawicowej, wokół której kręci się życie tej strony sceny politycznej. Prezes ma powody do radości, bo „zdrajcy” z Solidarnej Polski są poniżej progu wyborczego, a „domniemani sprawcy katastrofy smoleńskiej”, czyli PO są z PiS na równi. Widać, że PiS zbliża się do złotego dla tej partii roku 2005 r., kiedy to dominowało nad Platformą – dodał Jabłoński.

Trzecie miejsce na podium utrzymuje Sojusz Lewicy Demokratycznej z 12 proc. poparciem. SLD zyskał kolejny punkt procentowy. Ruch Palikota wciąż nie może zyskać przewagi na lewej stronie sceny politycznej. Poparcie dla tej partii deklaruje tylko 9 proc. i jest to najniższy wynik od dwóch lat. Tym bardziej, że notowania ugrupowania Janusza Palikota cały czas lecą w dół.

Do parlamentu weszłoby także Polskie Stronnictwo Ludowe, które w wyborach mogłoby liczyć na 5 proc. głosów. Z pozostałych partii tylko Solidarna Polska zbliżyła się do progu wyborczego z 3 proc. poparcia. Co ciekawe 35 proc. Polaków nie wie, na kogo by zagłosowało, a 16 proc. deklaruje, że nie poszłaby do wyborów.

Sondaż przeprowadzono w dniach 9-10 maja 2012 r. na reprezentatywnej grupie 1000 osób w wieku 18 lat i więcej metodą wywiadu telefonicznego.

Więcej w programie „Forum” w TVP Info, dzisiaj o godz. 20.10.

Zobacz więcej