RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Bajki o niepełnosprawnych dla przedszkolaków

fot.
Dzieci czytając o niepełnosprawnych bohaterach mają uczyć się tolerancji (fot.sxc.hu/hortongrou)

Książki z bajkami psychedukacyjnymi pt. „Tuż pod moim nosem”, których bohaterowie są niepełnosprawni, zakupił dla przedszkoli na Lubelszczyźnie urząd marszałkowski. Celem twórców książeczek jest oswajanie dzieci już od najmłodszych lat z tematem niepełnosprawności.

Książka składa się z 12 różnych historii, które w sposób łagodny i przystępny przedstawiają problem różnych rodzajów niepełnosprawności. Celem publikacji jest oswajanie dzieci z tą tematyką.

To uczy tolerancji, uczy otwartości na tę inność, która nas otacza. Myślę, że dzieci, które będą miały dostęp do tych bajek, do tego typu narzędzi edukacyjnych, wyrosną na lepszych dorosłych niż większość z nas i może za parę lat będzie trochę bardziej tolerancyjnie w naszym mieście i w naszym kraju – powiedział marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman.

Urząd zakupił 500 egzemplarzy książki z płytą. Trafią one do wszystkich przedszkoli w województwie, których jest 440, a pozostałe będą też rozdane dzieciom przy innych okazjach.

Ksieżniczka na wózku inwalidzkim

Bohaterami bajek są dzieci lub zwierzęta, które mają różne rodzaje niepełnosprawności np. pajączek cierpiący na zespół Aspergera, głuchy słonik, księżniczka poruszająca się na wózku, myszka bez jednej łapki.

Bajki są skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Historie zostały napisane z myślą o dzieciach, ale również – jak piszą we wstępie autorzy – mają inspirować do rozmowy dzieci z dorosłymi na temat bajki i pokazanej w niej niepełnosprawności.

Do książki, bogato ilustrowanej, dołączona jest płyta CD, na której umieszczono nagrania bajek. Czytają je m.in. małżonka prezydenta RP Anna Komorowska, Szymon Majewski, Olga Bończyk, Natalia Kukulska, Marcin Prokop, Kabaret Ani Mru-Mru.

Patronat honorowy na publikacją objął minister edukacji narodowej. Bajki przygotowała i wydała działająca w Lublinie Fundacja Oswoić Los, która pomaga dzieciom niepełnosprawnym i ich opiekunom oraz podejmuje różnego rodzaju działania mające na celu włączanie osób niepełnosprawnych do aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej