RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Kierują kibiców na nieistniejącą autostradę

Wg ekspertów, na Euro 2012 autostrada A2 nie będzie przejezdna. Tymczasem z najważniejszego portalu dla zagranicznych kibiców PolishGuide2012.pl można się dowiedzieć, że jest ona zalecaną trasą z Poznania do Warszawy. Portal kieruje też kibiców na rozkopaną „gierkówkę”, na której już teraz stoi się w kilometrowych korkach – dowiedział się portal tvp.info.

Portal Polish Guide został uruchomiony w grudniu ubiegłego roku i ma być podczas Euro 2012 głównym źródłem informacji o naszym kraju dla zagranicznych kibiców. Jest dostępny w sześciu językach. Jednym z najważniejszych elementów portalu są informacje na temat transportu. Tu zagranicznych turystów czekają jednak niespodzianki.

Z portalu wynika, że z Warszawy do Poznania będzie można dojechać autostradą A2 i to w czasie od 3 do 3,5 godziny. Portal nie wspomina, że autostrada jest wciąż w budowie i zdaniem ekspertów podczas mistrzostw nie będzie nawet przejezdna.

Równie optymistyczny czas przejazdu Polish Guide podaje na trasie Warszawa-Wrocław. Podróż ma trwać od 4 do 4,5 godzin. Problem w tym, że portal kieruje kibiców na remontowaną „gierkówkę” i obecnie taki czas zajmuje nieraz podróż z Warszawy do położonego w połowie drogi Piotrkowa Trybunalskiego.

Skąd takie informacje na portalu? – Rekomendowane trasy przejazdu między miastami uwzględniają najbardziej optymalne i najszybsze szlaki komunikacyjne. W przypadku drogi z Poznania do Warszawy jest to autostrada A2, gdyż nie ma obecnie oficjalnych informacji ze strony GDDKiA, dotyczących nieuzyskania przejezdności na czas Euro 2012 na odcinku Stryków-Konotopa. W momencie, kiedy opublikowane zostaną plany obsługi transportowej turnieju wraz z rekomendowanymi trasami przejazdu, serwis Polish Guide zostanie zaktualizowany o takie informacje – tłumaczy Mikołaj Piotrowski, dyrektor ds. komunikacji w spółce PL.2012, która uruchomiła portal.

Dodaje, że Polish Guide to pierwsze tego typu rozwiązanie w historii dużych międzynarodowych imprez sportowych. – W Polish Guide zamieszczane są najbardziej aktualne i przydatne dla turystów i kibiców zagranicznych informacje na temat Polski, polskich Miast Gospodarzy, stref kibica, atrakcji turystycznych, czy też transportu – informuje.

Problem w tym, że błędy na mapie połączeń drogowych to nie jedyne problemy portalu Polish Guide. W lutym radio RMF FM informowało, że francuskojęzyczna wersja portalu przypomina łamigłówkę. Język roił się od błędów, a niektóre słowa zamiast po francusku występowały po polsku i angielsku. Z kolei z wersji polskojęzycznej można było się dowiedzieć, że w Warszawie nie ma dworców, jest za to tylko lotnisko i jeden postój taksówek.

Mikołaj Piotrowski zapewnia, że administratorzy portalu starają się na bieżąco usuwać wszystkie błędy. – Portal wciąż funkcjonuje w wersji testowej i jesteśmy cały czas otwarci na wskazywanie nam jego elementów, które wymagają poprawy lub modyfikacji – mówi.

Już w najbliższych dniach uruchomione zostaną kolejne funkcje Polish Guide – dodaje Wojciech Folejewski, dyrektor Operacyjny spółki PL.2012 i szef projektu Polish Guide. – Będzie to wersja mobilna serwisu, która umożliwi korzystanie z niego na telefonach komórkowych i smartfonach. W ramach Polish Guide zostanie także uruchomiony My Trip, czyli specjalny elektroniczny kalendarz, który ułatwi zaplanowanie pobytu w Polsce oraz zwiedzanie naszego kraju – zapowiada.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej