Celnicy zakończyli strajk włoski

O godz. 12 zakończył się dwugodzinny włoski strajk celników. Protestujący zapowiedzieli, że strajk powtórzą w czwartek 10 maja. Celnicy chcą włączenia ich do systemu emerytalnego na zasadach podobnych do innych służb mundurowych.

Dzisiejsza akcja protestacyjna, która trwała od godz. 10 do 12, polegała na bardzo dokładnym i powolnym wykonywaniu obowiązków przez celników. Kolejny protest ma odbyć się w czwartek, a w piątek akcja ma być wznowiona i trwać do odwołania, jeśli rząd nie spełni swoich obietnic.

Dzisiejsza akcja była nastawiona bardziej na informację, dotarcie do strony rządowej, żeby w momencie, kiedy jest jeszcze możliwość (drugie czytanie projektów emerytalnych w Sejmie) podjąć tę właściwą decyzję, potraktować wszystkie służby równo – powiedziała po zakończonym proteście Barbara Smolińska z Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej.

Funkcjonariuszom prawo stawia wymagania takie same jak innym służbom mundurowym. Natomiast regulacje emerytalne są takie same jak dotyczące zwykłych obywateli, a nie służb mundurowych – tłumaczyła Smolińska.

Przedstawicielka ZZZSC powiedziała, że celnikom obiecano zrównać regulacje ich dotyczące z przepisami emerytalnymi innych służb mundurowych, ale dotąd obietnice nie zostały dotrzymane.

Dodała, że trudno wyobrazić sobie funkcjonariusza Służby Celnej w wieku powyżej 60 lat, który mógłby spełnić warunki fizyczne i psychofizyczne do wypełniania swoich zadań. – W wieku 40 czy 50 lat badania zawodowe trudno przejść, a nieuzyskanie ich jest tożsame ze zwolnieniem ze służby – mówiła.

„Rząd gra nastrojami”

Celnicy domagają się włączenia ich do systemu emerytalnego służb mundurowych. Powołują się przy tym na porozumienie z rządem z listopada 1998 r. oraz deklaracje premiera Donalda Tuska z września 2011 r. w Kuźnicy Białostockiej.

Przewodniczący OPZZ Jan Guz stwierdził, że rząd pracuje nad ustawami emerytalnymi, nie biorąc pod uwagę propozycji zgłaszanych w Komisji Trójstronnej. – Rząd gra nastrojami społecznymi, jednym coś obiecuje, innym odbiera. Najlepszym przykładem jest grupa pracowników celnych – mówił. Dodał, że wszystkie środowiska pracownicze są zdeterminowane do walki o prawa emerytalne.

Obecnie celników obejmuje powszechny system emerytalny. Według rządowego projektu zmian w tym systemie zostanie zrównany i wydłużony wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 lat. Zakłada też możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę. Częściowa emerytura stanowiłaby 50 proc. pełnej kwoty emerytury z FUS.

Natomiast projekt dotyczący emerytur mundurowych, do którego chcą wejść celnicy, zakłada, że funkcjonariusz mundurowy będzie nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia pod warunkiem, że przepracował 25 lat. Obecnie nabycie praw emerytalnych służb mundurowych nie zależy od wieku, ale stażu pracy –- wystarczy 15 lat.

Nowy system obejmie osoby, które wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów, czyli na początku 2013 roku. W myśl projektu zostanie zachowany odrębny system tzw. zaopatrzeniowy. Oznacza to, że m.in. policjanci i żołnierze nie zostaną włączeni do powszechnego systemu emerytalnego, czyli do ZUS. Ich emerytury będą, tak jak dotychczas, wypłacane z budżetu państwa.

źródło:
Zobacz więcej