RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Odsłonięto obelisk ku czci Ryszarda Siwca

Obelisk w hołdzie Ryszardowi Siwcowi, który w 1968 r. protestując przeciwko inwazji na Czechosłowację, dokonał samospalenia w czasie ogólnokrajowych dożynek na Stadionie Dziesięciolecia, odsłonięto dziś obok Stadionu Narodowego.

Czarny, ponad dwumetrowy obelisk, stanął przy jednej z bram Stadionu Narodowego, przy powstałej niedawno ulicy Ryszarda Siwca. Napis wyryty na pomniku informuje, że Ryszard Siwiec złożył najwyższą ofiarę po to, żeby nie zginęła prawda.

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert przypomniał podczas uroczystości, że poprzez swój czyn, Ryszard Siwiec stał się bohaterem trzech narodów: polskiego, czeskiego i słowackiego. – Dziś możemy już powiedzieć, że znalazł swoje godne miejsce i w historii Polski i w pamięci narodowej – powiedział Andrzej Kunert.

Z kolei czeski ambasador w Polsce Jan Szechter podkreślał, że warszawski pomnik Ryszarda Siwca będzie przypominał o tym niezwykłym człowieku, a kibice, zdążający na stadion, będą mogli zatrzymać się i wspomnieć tego, który „dał wszystko, co człowiek może dać”.

Ryszard Siwiec, protestując przeciwko inwazji na Czechosłowację, dokonał 8 września 1968 r. samospalenia w czasie ogólnokrajowych dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie w obecności m.in. pierwszego sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki, najwyższych władz PRL-u, dyplomatów i około 100 tys. widzów.

7 marca 2009 r., w setną rocznicę urodzin Siwca, Sejm upamiętnił jego osobę podjęciem specjalnej uchwały. Akt uchwalono w obecności wdowy po Siwcu, a także ambasadora Czech i przedstawiciela ambasady Słowacji.

W tym samym roku imieniem Ryszarda Siwca nazwano jedną z ulic w Pradze przy której mieści się Instytut Badań nad Reżimami Totalitarnymi. Przed siedzibą Instytutu odsłonięto obelisk upamiętniający jego śmierć.

Pośmiertnie Ryszardowi Siwcowi przyznano jedno z najwyższych odznaczeń w Czechach, Order Tomasza Masaryka I klasy. Prezydent Słowacji odznaczył go Orderem Białego Podwójnego Krzyża, najwyższym wyróżnieniem przyznawanym cudzoziemcom.

źródło:
Zobacz więcej