RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Proces Boguckiego i „Słowika” odroczony

Warszawski sąd okręgowy odroczył bezterminowo rozprawę w procesie Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z. ps. Słowik, oskarżonych o podżeganie do zabójstwa gen. Marka Papały. Decyzja ma związek z najnowszymi doniesieniami łódzkiej prokuratury, zgodnie z którymi generał zginął w wyniku napadu rabunkowego. Zarzut zabójstwa w tej sprawie łódzcy śledczy postawili Igorowi M, ps. Patyk.

Sąd chce, aby prokuratura warszawska - która wniosła w 2009 r. akt oskarżenia ws. Boguckiego i „Słowika” ustaliła z prokuraturą łódzką - gdzie wtedy trafiła ta sprawa, „czy zasadne jest popieranie aktu oskarżenia” w tej sprawie, w kontekście - jak zauważył sąd - całkowicie odmiennych od łódzkich, podstaw oskarżenia w warszawskiej sprawie.

Sąd chce także, aby Prokuratura Apelacyjna w Łodzi „bez zbędnej zwłoki” przekazała materiały śledztwa przeciwko „Patykowi” w zakresie dotyczącym zarzutów zabójstwa gen. Papały, jakie mu przedstawiono. Sąd zastrzega, że powinno to nastąpić „w czasie kiedy nie będzie to zagrażało dobru prowadzonego śledztwa”.

Na poniedziałkowej rozprawie pojawiły się też wnioski oskarżenia i i obrony. Przesłuchania w Warszawie Igora M. ps. Patyk i ludzi z jego grupy – w tym świadka koronnego – domaga się prokurator Jerzy Mierzewski, oskarżyciel w procesie Ryszarda Boguckiego i „Słowika”. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami łódzkiej prokuratury, generał zginął w wyniku napadu rabunkowego, a zarzut zabójstwa postawiono m.in. właśnie Igorowi M. O udostępnienie wszelkich materiałów ze śledztwa łódzkiego zwracają się też obrońcy Boguckiego i „Słowika”.

Wszystko wskazuje na to, że ostatnie rewelacje prokuratury w Łodzi stoją w sprzeczności z materiałem dowodowym zebranym w niniejszej sprawie – mówił prokurator Mierzewski uzasadniając swój wniosek. Chce on także, aby łódzka prokuratura poinformowała warszawski sąd, czy ma nowych świadków, którzy inaczej niż dotychczas, relacjonują przebieg zabójstwa.

Prokurator Mierzewski chce także, aby łódzka prokuratura poinformowała sąd w Warszawie, kim jest świadek koronny w ich śledztwie. – Jeśli jest to osoba, o której myślę, proszę aby sąd ściągnął do swego procesu akta innej sprawy, w której osoba ta występowała. To pozwoli nam ocenić jego wiarygodność – powiedział.

Chodzi o akta sprawy złodziei samochodów, w której świadkiem koronnym był Igor Ł. (obecnie Igor M.) ps. Patyk, podejrzany dziś przez łódzką prokuraturę o zabójstwo Papały. W tamtej sprawie sąd wymierzył wyroki skazujące nawet na 10 lat więzienia kilku osobom, w tym także obecnemu świadkowi koronnemu, który został nim i zeznaje ws. „Patyka” po odsiedzeniu swego wyroku.

Ostatni świadek aresztowany

Dzisiejsza rozprawa rozpoczęła się od połączenia z Sądem Okręgowym w Gdańsku w celu przesłuchania ostatniego świadka w sprawie Boguckiego i „Słowika” – Jarosława Nanengasa. Ponieważ uporczywie odmawiał on składania zeznań, sąd najpierw nałożył na niego karę 5 tys. zł grzywny, a kiedy to nie przyniosło efektów, wydał decyzję o aresztowaniu mężczyzny na 30 dni. Sąd przerwał połączenie z gdańską placówką i zarządził przerwę w rozprawie.

Zarówno prokurator, jak i obrońcy twierdzą , że tylko po sprowadzeniu akt z Łodzi, sąd będzie w stanie ocenić, czy doniesienia prokuratury mają wpływ na przebieg postępowania procesowego w tej sprawie.

Prokurator Jarosław Szubert poinformował, że łódzka prokuratura na razie nie wyśle dokumentów ze śledztwa do Sądu Okręgowego w Warszawie, bo – jak uzasadnił –cały materiał dowodowy jest opracowywany, a dokumenty są tajne.

Zabójstwo podczas napadu

Według najnowszych ustaleń Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi, gen. Marek Papała miał zostać zastrzelony podczas napadu rabunkowego - celem napastników było auto generała, daewoo espero. Zarzut zabójstwa generała łódzka prokuratura apelacyjna postawiła Igorowi M. ps. Patyk oraz Mariuszowi M. Inne zarzuty usłyszało też trzech kolejnych członków grupy „Patyka”.

Najnowsze ustalenia podważają wersję o udziale Boguckiego i „Słowika” w zamordowaniu generała. Proces obydwu toczy się przed Sądem Okręgowym w Warszawie od lutego 2010 r. Boguckiego warszawska prokuratura apelacyjna oskarżyła o obserwowanie miejsca zabójstwa Papały i bezskuteczne nakłanianie w 1998 r. za 30 tys. dolarów gangstera Zbigniewa G. do zabicia b. szefa policji. „Słowikowi” zarzucono nakłanianie za 40 tys. dolarów płatnego zabójcy Artura Zirajewskiego (odebrał sobie życie w areszcie) do zabójstwa Papały. Oskarżonym grozi dożywocie, nie przyznają się do winy.

25 czerwca 1998 r. Papała, wtedy już były komendant główny policji, został zastrzelony w Warszawie, w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał. Sprawę zabójstwa prowadziła warszawska prokuratura. W toku śledztwa rozpatrywano 11 wersji. Przedłużano je już wiele razy. W śledztwie przesłuchano ok. 400 świadków; kilkudziesięciu wiele razy. Czynności śledcze podejmowały UOP, ABW i prokuratura m.in. w USA, Szwecji, Austrii i w Niemczech. W 2009 r. śledztwo przekazano do Łodzi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej