RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zamachy w kościołach w Nigerii i Kenii

Do tragedii doszło w  stolicy Kenii, w Nairobi (fot. flickr/DEMOSH)
Do tragedii doszło w stolicy Kenii, w Nairobi (fot. flickr/DEMOSH)

W mieście Kano na północy Nigerii w ataku podczas liturgii chrześcijańskiej zginęło co najmniej 20 osób. Wielu rannych przewieziono do szpitala. W Nairobi, stolicy Kenii, jedna osoba zginęła, a co najmniej 10 zostało rannych, gdy zamachowiec zdetonował granat w kościele podczas mszy.

Zamachowcy zaatakowali studentów chrześcijan zebranych na nabożeństwie w sali wykładowej tamtejszego uniwersytetu Bayero w Kano. Przez pół godziny na terenie całego kampusu słychać było odgłosy strzelaniny i eksplozje. Teren uniwersytetu otoczyło wojsko i policja, którzy poszukują zamachowców.

Na razie nie wiadomo, kto mógł przygotować atak, jednak podejrzenie pada na grupę islamskich ektremistów Boko Haram, która w styczniu przeprowadziła zamach w tym mieście. Zginęło wówczas 150 osób.

Kenia: granat wybuchł podczas mszy

Do ataku na chrześcijan doszło także w innym afrykańskim kraju, w Kenii. W wybuchu granatu w jednym z kościołów w stolicy kraju, Nairobi, zginęła jedna osoba. Ponad dziesięć zostało rannych.

– Według naszych informacji jeden z uczestników mszy rzucił granatem, a następnie uciekł z kościoła – powiedział rzecznik kenijskiej policji.

Był to już kolejny atak granatem w Kenii od października ubiegłego roku, gdy Kenia wysłała swe wojska do Somalii.

Najkrwawszy zamach został przeprowadzony w marcu na dworcu autobusowym w Nairobi. Zginęło wtedy dziewięć osób, a ponad 60 zostało rannych.

Wojska kenijskie wkroczyły do Somalii w poszukiwaniu bojowników ruchu Al-Szabab, oskarżanego przez władze w Nairobi o porwanie w Kenii europejskich działaczek humanitarnych. W odpowiedzi Al-Szabab ogłosił, że „Kenia pogwałciła prawa terytorialne Somalii, wkraczając na jej świętą ziemię”, i wezwał „wszystkich Somalijczyków, by zjednoczyli się przeciwko żądnemu krwi wrogowi”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej