Rekordowo niskie poparcie dla PO

Wg TNS Polska Platformę i PiS dzieli już tylko jeden punkt procentowy (Fot. Sejm/Krzysztof Białoskórski)

Trwa negatywny sondażowy trend partii rządzącej. Z sondażu TNS Polska dla „Wiadomości” wynika, że zagłosowałoby na nią tylko 30 proc. ankietowanych. Wynik Prawa i Sprawiedliwości jest tylko o jeden punkt procentowy gorszy. W Sejmie znalazłaby się Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry.

Od kilku miesięcy zmniejsza się dystans dzielący dwa największe ugrupowania. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku dzieliło je 18 punktów proc. Notowania PO zaczęły wtedy regularnie spadać. W porównaniu do ostatniego sondażu z początku kwietnia poparcie dla PO spadało o 4 punkty proc. Spadło też poparcie dla PiS, ale w mniejszym stopniu – z 31 na 29 proc.

Na polskim runku politycznym partie są mocne słabością przeciwników, a Platforma utraciła ostatnio zdolność narzucania tematów debaty politycznej. Nie wychodzą już jej „wrzutki”, które stosowała wcześniej w odniesieniu do np. dopalaczy albo pedofilów – komentuje politolg dr Wojciech Jabłoński. – PO zbiera też oczywiście cięgi za nieudane pseudoreformy – dodaje.

Z sondażu wynika, że zrównały się wyniki konkurujących ze sobą SLD i Ruchu Palikota. Zagłosowałoby na nie po 11 proc. wyborców. W porównaniu z badaniem z początku kwietnia, poparcie dla SLD stopniało o 2 punkty proc., a dla RP zwiększyło się o 1 punkt proc. W Sejmie znalazłoby się też Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem 7 proc. oraz Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry – 6 proc.

 Progu wyborczego nie przekroczyłaby Polska Jest Najważniejsza (3 proc.) oraz Nowa Prawica, kierowana przez Janusz Korwin-Mikkego (2 proc.).

Solidarna Polska zbiera punkty za krytykę rządu. Czy ta tendencja się utrzyma, pokażą kolejne sondaże – mówi dr Jabłoński.

TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 25-26 kwietnia metodą telefoniczną na reprezentatywnej próbie tysiąca dorosłych Polaków.

Zobacz więcej