Ks. prałat Tadeusz Kukla odznaczony orderem

Min. spraw zagranicznych Radosław Sikorski wręczył księdzu prałatowi Tadeuszowi Kukli Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)

Szef MSZ Radosław Sikorski wręczył Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski ks. prałatowi Tadeuszowi Kukli. Order nadał prezydent Bronisław Komorowski.

Ks. prał. Kukla w 1974 r. został duszpasterzem akademickim w Anglii. Pełnił tę posługę ponad 25 lat. W 1986 r. otrzymał godność prałata honorowego. Przez wiele lat był rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii.

Minister w trakcie uroczystości podkreślił, że historia Polaków za granicą związana jest z duchownymi, którzy swoje życie poświęcili służbie rodakom, podobnie jak ks. Kukla. – Jako uchodźca polityczny w Wielkiej Brytanii wiem, jak ważną rolę pełnił ksiądz prałat dla polskiej społeczności. (...) Był właściwym człowiekiem na właściwym miejscu we właściwym czasie – zaznaczył Sikorski.

Przypomniał, że ks. Kukla jako rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii zorganizował w Katedrze Westminsterskiej obchody 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II, 60-lecia zakończenia II wojny światowej w 2005 r. i 90-lecia odzyskania niepodległości. – Swoją posługą zyskał uznanie i szacunek wielu pokoleń Polaków zamieszkałych na Wyspach Brytyjskich – dodał Sikorski.

Ks. Kukla powiedział, że czuje się zaszczycony orderem. Dziękował wszystkim, którzy z nim współpracowali. Przypomniał, że w trakcie swojej posługi zetknął się m.in. z Sikorskim i obecnymi podczas uroczystości ministrem finansów Jackiem Rostowskim i prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz.

źródło:

Zobacz więcej