RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

30 lat Listy Przebojów Trójki

Miliony z nas nigdy nie miały wątpliwości, czego słucha się w piątek wieczorem. Już kolejne pokolenie spędza ten czas z Listą Przebojów Trójki. A historia ta zaczęła się równo trzydzieści lat temu. I w piątek właśnie rozpoczęło się świętowanie jubileuszu, choć urodziny audycja obchodzi 24 kwietnia.

Z okazji okrągłych urodzin w siedzibie III Programu Polskiego Radia w Warszawie, przy ul. Myśliwieckiej zorganizowano koncert Edyty Bartosiewicz, która miała 15 utworów na pierwszym miejscu listy. – Kto pierwszy raz usłyszał swój głos w Liście Przebojów, ten nigdy tego nie zapomni – powiedziała „Wiadomościom” TVP1 piosenkarka.

Na liście nie brakowało wielu zagranicznych hitów, choć z ich pozyskaniem na antenę nie brakowało przed laty kłopotów. – Pamiętam, jak wielokrotnie jeździłem na lotnisko z kwiatkiem. To był sygnał dla stewardesy, która przywoziła mi płyty od kogoś z Londynu, czy Paryża – wspomina legendarny gospodarz audycji, Marek Niedźwiecki.

Prowadzi ją od 24 kwietnia 1982 roku, aż do dziś, z trzyletnią przerwą. W latach 2007-10 zastąpił go Piotr Baron, z którym obecnie Niedźwiecki prowadzi listę na zmianę. Audycji można posłuchać w piątki od godziny 19 do 22.

W pierwszym wydaniu listy zwyciężyła piosenka „I’ll Find My Way Home” duetu Jon and Vangelis. Dotychczas odbyło się ponad półtora tysiąca wydań. Dwa lata temu lista zwyciężyła w plebiscycie „33 x Trójka”, jako najpopularniejsza audycja radiowej Trójki w historii tej stacji.

Z biegiem lat zmieniały się godziny emisji audycji, czy zasady głosowania na poszczególne utwory. Słuchacze mogli głosować telefonicznie lub drogą pocztową. Od początku 2000 r. głosują głównie poprzez internet, korzystając z zestawu do głosowania umieszczonego na oficjalnej stronie listy.

Od pierwszych notowań Lista Przebojów Trójki zdobyła ogromną popularność wśród słuchaczy. Głównie młodych ludzi przyciągała możliwość słuchania nowości z zachodnich list muzycznych i nagrywania ich na magnetofony szpulowe, czy kasetowe.

W okresie stanu wojennego program urósł do rangi zjawiska o charakterze społecznym. Do legendy przeszły protestacyjne spacery ludzi w czasie emisji prorządowego Dziennika Telewizyjnego, którym w soboty towarzyszyły dźwięki z listy.

Współcześnie Lista Przebojów Trójki cieszy się prestiżem w środowisku muzycznym oraz uznaniem stałych słuchaczy. Umieszczenie utworu na liście jest dla wielu artystów wydarzeniem, zarówno komercyjnym, jak i artystycznym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej