RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ban Ki-moon: rozejm w Syrii „niecałkowity”

Władze Syrii nie wykonują zobowiązań dotyczących wycofania wojsk i ciężkiej broni z miast – napisał sekretarz generalny ONZ
Władze Syrii nie wykonują zobowiązań dotyczących wycofania wojsk i ciężkiej broni z miast – napisał sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun w liście do Rady Bezpieczeństwa ONZ (fot. PAP/EPA/Olivier Hoslet)

Władze Syrii nie wykonują zobowiązań dotyczących wycofania wojsk i ciężkiej broni z miast, co przewiduje plan pokojowy specjalnego wysłannika ONZ Kofiego Annana – napisał sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon w liście wysłanym w środę do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Syria musi jeszcze dać „jasny sygnał” w sprawie swojego zaangażowania w proces pokojowy – napisał Ban. Zaznaczył, że nie bagatelizuje powagi sytuacji w tym kraju i wyraził nadzieję, że „istnieje szansa na postęp” w rozwiązywaniu konfliktu.

Ban zarekomendował Radzie Bezpieczeństwa wysłanie do Syrii ”początkowo na okres trzech miesięcy” około 300 nieuzbrojonych obserwatorów, którzy będą monitorować kruchy rozejm między siłami reżimu prezydenta Baszara el-Asada a rebeliantami.

Zgodnie z przyjętą rezolucją RB ONZ w pierwszym okresie misja obserwacyjna ma liczyć 30 osób, do których dołączą kolejni; docelowo ma się składać z 250 osób. Jednak Ban zasygnalizował, że 250 obserwatorów może nie wystarczyć ze względu „na obecną sytuację i powierzchnię kraju”. Dodał, że ONZ zwróciła się do UE z prośbą o udostępnienie śmigłowców i samolotów, które mogłyby być wykorzystane podczas misji w Syrii.

Sekretarz generalny ONZ zauważył w swoim liście, że co prawda poziom przemocy znacząco spadł w Syrii od 12 kwietnia, kiedy wszedł w życie rozejm, ale zastrzegł przy tym, że w ostatnich dniach ponownie dochodzi do incydentów, w których giną ludzie. „Rozejm (...) jest dlatego niecałkowity” - podkreślił.

Wojska reżimu Asada wciąż atakują Hamę, Idlib i Darę oraz wykorzystują broń ciężką. W środę rano syryjscy działacze praw człowieka informowali o wznowieniu ostrzału Hims. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka tego dnia zginęło tam 14 osób.

Ban Ki-moon napisał, że „niejasny pozostaje status i warunki przetrzymywania tysięcy zatrzymanych osób na terenie całego kraju”. Dodał, że „wciąż nadchodzą informacje o stosowaniu wobec nich represji”. Jak zauważył, nie zarejestrowano, aby władze uwolniły znaczącą liczbę zatrzymanych.

Sześciopunktowy plan byłego sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana przewiduje, oprócz wycofania sił rządowych i broni ciężkiej z miast Syrii, również umożliwienie dostaw pomocy humanitarnej oraz uwolnienie więźniów i wpuszczenie dziennikarzy.

Według szacunków ONZ od początku konfliktu, który wybuchł w marcu 2011 roku, w Syrii zginęło już około 9 tys. osób. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka twierdzi, że śmierć poniosło ponad 11 tys. osób.

źródło:

Zobacz więcej