Będzie encyklopedia Harry'ego Pottera

J.K. Rowling niedawno procesowała się o prawa do leksykonu o świecie Harry'ego Pottera. Mimo że wygrała w sądzie, dochód z jego sprzedaży zamierza przekazać na szczytny cel (fot. EPA/ANDY RAIN)

Autorka bestsellera o przygodach Harry'ego Pottera – Joanne Kathleen Rowling poinformowała o tym, że przystąpiła do prac nad encyklopedią pod roboczym tytułem „Harry Potter i jego świat”, której przychód przeznaczy w całości na cele charytatywne.

O powstaniu encyklopedii na temat dorastającego czarodzieja z Hogwarts mówiono od pewnego czasu. Teraz Rowling oficjalnie to potwierdziła na portalu Harry'ego Pottera – Pottermore w dziale „częste pytania i odpowiedzi”.

„Od dłuższego czasu obiecywałam encyklopedię o Harrym i jego świecie i właśnie zabrałam się do pracy. Część encyklopedii będzie umieszczona na portalu Pottermore. Zanosi się na to, że będzie to żmudna praca, ale gdy ją skończę przekażę wszystkie honoraria na cele charytatywne” – napisała Rowling.

W 2008 r. mieszkająca w Edynburgu Rowling procesowała się w USA z amerykańskim domem wydawniczym RDR Books, który przymierzał się do wydania alfabetycznego leksykonu o Harrym Potterze.

Szkocka pisarka stwierdziła, że publikacja jest kradzieżą jej praw autorskich. Sąd przyznał jej rację.

W ub. tygodniu Rowling zapowiedziała, że na jesieni ukaże się jej najnowsza powieść przeznaczona dla dorosłych zatytułowana „Casual Vacancy”.

źródło:

Zobacz więcej