RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

ONR starł się z antyfaszystami w Katowicach

Podczas manifestacji Obozu Narodowo Radykalnego w Katowicach doszło do zamieszek. Interweniowała policja. Ponad sto osób zostało zatrzymanych. Konieczne było użycie gazu łzawiącego.

Do tych zamieszek prawdopodobnie nie doszłoby, gdyby nie spotkały się dwie grupy; to antyfaszyści i członkowie ONR. Spotkali się przypadkiem, choć trasy przemarszów były w ostatniej chwili zmienione i do konfrontacji miało nie dojść – relacjonuje dla TVP Info Przemysław Adamski.

Jak wynika z wstępnych informacji, wcale nie ze strony członków Obozu Narodowo Radykalnego poleciały pierwsze butelki i petardy – dodaje reporter i zaznacza, że antyfaszyści sprowokowali zamieszki. Ci ostatni zostali otoczeni przez policyjny kordon.

Policja zatrzymała osoby z kręgu antyfaszystów; mieli oni naruszyć nietykalność cielesną funkcjonariuszy zabezpieczających manifestację.

Marsz, który wyruszył spod pomnika Powstań Śląskich w Katowicach zorganizowano z okazji 78. rocznicy powstania ONR. Uczestniczyło w nim niecałe 300 osób. Jednocześnie manifestowali członkowie Śląskiego Ruchu Antyfaszystowskiego. W oświadczeniu napisali oni m.in. że zalegalizowanie w katowickim Urzędzie Miasta marszu ONR „nie jest równoznaczne ze społeczną akceptacją planowanej maskarady”, stąd kontrmanifestacja antyfaszystów.

„Jako Śląskie Środowisko Antyfaszystowskie uważamy, że postawa propagowana przez członków ONR prowadzi do szerzenia nienawiści, nawołuje do przemocy, oraz uwstecznia społeczeństwo, swoimi prymitywnymi, opiewającymi w faszystowską ideologię poglądami” – czytamy w oświadczeniu.

Rzecznik ONR Marian Kowalski powiedział, że katowicki marsz, na który przyjechali sympatycy tej organizacji z całej Polski, miał przede wszystkim charakter rocznicowy, związany z 78. rocznicą powstania Obozu. Chodziło też o zaakcentowanie polskości Śląska m.in. wobec wyników spisu powszechnego, w którym ponad 800 tys. osób zadeklarowało narodowość śląską.

Według przedstawicieli ONR „Obóz Narodowo-Radykalny jest ruchem społecznym skupiającym młodych Polaków, którym bliskie są takie wartości jak Bóg, Honor, Ojczyzna, Rodzina, Tradycja i Przyjaźń”. Propagując „ideę narodową” ONR odwołuje się do takich postaci jak Roman Dmowski, Jan Mosdorf, Tadeusz Gluziński, Henryk Rossman, czy Adam Doboszyński.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej