PiS goni PO; SLD przed Ruchem Palikota

Platforma od listopada ub.r. traci w sondażach(fot. TVP)

PO z 34 proc. poparciem wciąż prowadzi, ale goniące ją PiS, z wynikiem 31 proc., zmniejsza dystans do lidera. Z kolei SLD udało się wyprzedzić Ruch Palikota. Takie wyniki przynosi najnowszy sondaż TNS OBOP dla programu „Forum” w TVP Info.

Platforma od listopada ub.r. straciła wyraźnie w sondażach. Wówczas głosować chciało na nią 44 proc. respondentów, a na PiS – 26 proc. Teraz ta różnica zdecydowanie zmalała. Na PO chce obecnie głosować 34 proc. badanych. To spadek o kolejny punkt procentowy, w stosunku do ubiegłego miesiąca. Wykorzystuje to największa partia opozycyjna. Na PiS swój głos oddałoby 31 proc. ankietowanych. Partia Jarosława Kaczyńskiego, w stosunku do zeszłego miesiąca, zwiększyła swoje notowania o jeden punkt i jest to jej najlepszy wynik od maja ub.r. – Ten spadek PO to konsekwencja wprowadzania reformy emerytalnej. Była zapowiadana wcześniej i już wtedy zaczęły się spadki, ale teraz reforma powoli staje się ciałem – wyjaśnia dr Norbert Maliszewski specjalista ds. marketingu politycznego i psycholog społeczny. – Zyskuje na tym PiS. Tym bardziej, że takie sprawy jak związki partnerskie, reforma emerytur, a ostatnio rocznica katastrofy smoleńskiej mobilizuje elektorat prawicowy. Także przedłużający się kryzys może mieć wpływ na wyborców bardziej wrażliwych finansowo – dodaje ekspert.

Trzecie miejsce na podium stracił Ruch Palikota, który obecnie cieszy się 10 proc. poparciem, co oznacza spadek o trzy punkty. Jego miejsce zajął Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który chce głosować 13 proc. badanych. – To najciekawsze zmiany w sondażu. Być może Ruch Palikota płaci cenę za poparcie reformy emerytalnej rządu, która nie cieszy się poparciem elektoratu centrolewicowego. Nie sądzę, aby wysoka pozycja SLD była wynikiem nowej strategii przewodniczącego partii, Leszka Millera – mówi dr Maliszewski.

 Do parlamentu weszłoby także Polskie Stronnictwo Ludowe, które w wyborach mogłoby liczyć na 6 proc. głosów. Z pozostałych partii tylko Solidarna Polska zbliżyła się do 5- proc. progu wyborczego z 3 proc. poparciem. Co ciekawe, 34 proc. Polaków nie wie, na kogo by zagłosowało, a kolejne 21 proc. deklaruje, że nie poszłaby do wyborów.

Sondaż przeprowadzono w dniach 11-12 kwietnia 2012 r. na reprezentatywnej grupie 1000 osób w wieku 18 lat i więcej. Więcej w programie „Forum” w TVP Info o godz. 20.10.

Zobacz więcej