Hiszpania: gotówką zapłacisz do 2,5 tys. euro

Płatność gotówką z limitem jest jednym z pomysłów, które mają powstrzymać oszustów (fot. flickr.com/Will Spaetzel)

Hiszpański rząd ujawnił nowe posunięcia, które będzie zawierał jego program walki z oszustwami podatkowymi. Przedsiębiorcy będą mogli przy zawieraniu transakcji płacić gotówką tylko do 2500 euro - to jedna z zapowiadanych restrykcji.

Zgodnie z nowymi przepisami wyższe kwoty hiszpańscy przedsiębiorcy będą mogli wpłacać jedynie przelewem bankowym lub kartą płatniczą.

Zapowiadany przez konserwatywny rząd Program Walki z Oszustwami Podatkowymi wprowadza obowiązek ujawnienia wszystkich zagranicznych rachunków bankowych posiadanych przez hiszpańskich obywateli.

Ujawnione rachunki zostaną objęte amnestią podatkową. Będą zalegalizowane po opłaceniu przez ich posiadaczy lub użytkowników 10 proc. wysokości kwot ukrywanych dotąd przed krajowym fiskusem na zagranicznych kontach.

Hiszpański minister skarbu i administracji publicznej Cristobal Montoro oświadczył przed zapowiedzianą na piątek debatą rządową nad tymi posunięciami, że stanowią istotny element walki o zmniejszenie hiszpańskiego deficytu budżetowego i szarej strefy gospodarczej.

źródło:

Zobacz więcej