RAPORT

Pogarda

Komisja ds. rosyjskich wpływów. Rzecznik PiS: Jestem zdziwiony paniczną reakcją Donalda Tuska i PO

Donald Tusk przyglądał się głosowaniu z galerii sejmowej (fot. PAP/Leszek Szymański)
Donald Tusk przyglądał się głosowaniu z galerii sejmowej (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Jestem zdziwiony paniczną reakcją Donalda Tuska i polityków Platformy Obywatelskiej – mówił w piątek po głosowaniach w Sejmie rzecznik PiS Rafał Bochenek. Sejm opowiedział się przeciwko senackiej uchwale o odrzuceniu ustawy ws. powołania komisji ds. rosyjskich wpływów.

Zjednoczona Prawica spełnia żądanie Tuska. Opozycja: To wbrew konstytucji, będzie Trybunał Stanu!

Opozycja grozi prezydentowi Trybunałem Stanu za... spełnienie postulatu Donalda Tuska. Chodzi o komisję ds. zbadania wpływów rosyjskich. Joanna...

zobacz więcej

Głosowaniu z galerii sejmowej przyglądał się Donald Tusk, który twierdził, że głosowanie za komisją – o którą sam wcześniej prosił – to „łamanie konstytucji i dobrych obyczajów”. 


Rzecznik PiS w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że jest „zadziwiony paniczną reakcją Donalda Tuska i polityków Platformy Obywatelskiej. – Veni, vidi, fugi: przyszedł, zobaczył i uciekł – dodał Bochenek.


Podkreślił, że ustawa ma oczyścić życie publiczne w Polsce z agentury rosyjskiej i wpływów tej agentury. – To jest znamienne, że politycy Platformy, Lewicy wyjątkowo mocno blokowali procedowanie tej ustawy – zauważył Bochenek.

– Z życia publicznego powinny zniknąć osoby, które odpowiadają za negatywne decyzje na różnych szczeblach. Nie mówię, że politycznych, bo ta ustawa dotyczy osób na niższych szczeblach różnych spółek, instytucji, które podejmowały decyzje niekorzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa wewnętrznego państwa – zaznaczył rzecznik PiS.


14 kwietnia Sejm przyjął ustawę ws. powołania komisji, która miałaby badać wpływy rosyjskie na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022, autorstwa posłów PiS. 11 maja Senat podjął uchwałę o odrzuceniu tej ustawy. W środę sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych zarekomendowała przyjęcie senackiej uchwały przez Sejm. W piątkowym głosowaniu Sejm opowiedział się przeciwko senackiej uchwale o odrzuceniu ustawy.

Burzliwa dyskusja przed głosowaniem ws. komisji ds. rosyjskich wpływów

Jako „haniebną i bolszewicką” ustawę o powołaniu komisji ds. rosyjskich wpływów określił szef klubu KO Borys Budka. Łukasz Schreiber (PiS)...

zobacz więcej

Zgodnie z ustawą komisja ma funkcjonować na zasadach podobnych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskiej.


Zadania komisji to...


Komisja miałaby analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.


Decyzje, które mogłaby podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej