RAPORT

Pogarda

Niemcy zabiorą system Patriot ze Słowacji. Ma chronić szczyt NATO w Wilnie

Niemiecki system Patriot ze Słowacji będzie chronił szczyt NATO w Wilnie (fot. Omar Marques/Getty Images)
Niemiecki system Patriot ze Słowacji będzie chronił szczyt NATO w Wilnie (fot. Omar Marques/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Niemcy chcą przyczynić się do ochrony lipcowego szczytu NATO w Wilnie za pomocą systemu obrony powietrznej Patriot. Jednostka ma zostać przeniesiona ze Słowacji na Litwę. „Cieszę się, że będziemy mogli w Wilnie wnieść ważny wkład do Sojuszu” – stwierdził minister obrony Boris Pistorius, cytowany w oświadczeniu swojego resortu.

Niemieckie Patrioty zostaną dłużej w Polsce? Minister Błaszczak wyjaśnia

Trwająca wojna i umiejscowienie w Polsce ośrodka przerzutu sprzętu i materiałów dla Ukrainy przemawiają za przedłużeniem stacjonowania niemieckich...

zobacz więcej

„Na prośbę Sojuszu Niemcy wniosą znaczący wkład w ochronę szczytu NATO w Wilnie na Litwie w lipcu 2023 r.” – napisało federalne Ministerstwo Obrony. „W ścisłym porozumieniu z naszym partnerem Litwą, NATO, a także innymi partnerami z Sojuszu wniesiemy wkład w zdolności lądowe, powietrzne i morskie w celu zapewnienia bezpieczeństwa” – deklaruje resort. 


W tym celu wykorzystane miałyby zostać również jednostki, które „albo są obecnie rozmieszczone na wschodniej flance Sojuszu, albo mogą działać poza granicami Niemiec”. 


Misja „Patriot” Bundeswehry na Słowacji ma zatem zostać zakończona, ogłosiło ministerstwo. Jednostka stacjonowała tam w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę w celu wzmocnienia słowackiej obrony powietrznej. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej