RAPORT

Pogarda

Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec komisji ds. rosyjskich wpływów. Kto jak głosował?

Przeciwko odrzuceniu senackiej uchwały głosowały wszystkie kluby i koła opozycyjne (fot. PAP/Leszek Szymański)
Przeciwko odrzuceniu senackiej uchwały głosowały wszystkie kluby i koła opozycyjne (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

W piątkowym głosowaniu za odrzuceniem weta Senatu do ustawy ws. powołania komisji ds. rosyjskich wpływów opowiedzieli się prawie wszyscy posłowie klubu PiS (jedna posłanka wstrzymała się od głosu), a także posłowie kół: Kukiz'15 i Polskie Sprawy. Przeciwna była opozycja, m.in. KO, PSL, Lewica, Polska 2050.

Komisja zajmie się rosyjskimi wpływami. Tusk twierdzi, że ma strategię [WIDEO]

Tchórze w Sejmie zagłosowali za komisją, która ma wyeliminować ich najgroźniejszego wroga – powiedział lider PO Donald Tusk po tym, jak Sejm...

zobacz więcej

Sejm opowiedział się w piątek przeciwko senackiej uchwale o odrzuceniu ustawy ws. powołania komisji ds. rosyjskich wpływów. W głosowaniu udział wzięło 454 posłów; większość bezwzględna wyniosła 228 posłów. Za odrzuceniem senackiej uchwały było 234 posłów, przeciwko – 219, 1 wstrzymał się od głosu. Ustawa ws. powołania komisji ds. rosyjskich wpływów trafi teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.


„Za” 234, „przeciw” 219


Z informacji o głosowaniu udostępnionej na stronach sejmowych wynika, że za odrzuceniem senackiego weta ws. ustawy o powołaniu komisji opowiedzieli się prawie wszyscy biorący udział w głosowaniu posłowie PiS – 226; jedna posłanka – Anna Maria Siarkowska – wstrzymała się od głosu. Posłanka Anna Kurowska z klubu PiS nie uczestniczyła w głosowaniu.


„Za” byli również trzej posłowie należący do koła Kukiz'15 oraz posłowie należący do koła Polskie Sprawy (również liczącego trzy osoby), a także dwóch posłów niezrzeszonych – Zbigniew Ajchler oraz Łukasz Mejza.


Przeciwko odrzuceniu senackiej uchwały głosowały wszystkie kluby i koła opozycyjne.

Przeciwni byli wszyscy uczestniczący w głosowaniu posłowie KO – 124 posłów. Nie była obecna na głosowaniu Iwona Śledzińska-Katarasińska (KO). Również wszyscy głosujący posłowie klubu Lewicy – 43 – opowiedzieli się przeciwko. Nieobecny był poseł Bogusław Wontor (Lewica).


Zjednoczona Prawica spełnia żądanie Tuska. Opozycja: To wbrew konstytucji, będzie Trybunał Stanu!


Przeciwko głosowali także wszyscy posłowie klubu KP-PSL – 24 posłów, koła Polski 2050 – 6 posłów, koła Porozumienia – 4 posłów, koła Konfederacji – 7 posłów (dwóch posłów Konfederacji – Konrad Berkowicz i Robert Winnicki było nieobecnych), koła Lewicy Demokratycznej – 3 posłów, Wolnościowców – 3 posłów oraz 5 posłów niezrzeszonych: Ryszard Galla, Hanna Gill-Piątek, Wojciech Maksymowicz, Paweł Szramka oraz Michał Wypij.

Komisja ds. rosyjskich wpływów wyeliminuje Tuska z polityki? Sekretarz PO otwarcie

Sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński w zasadzie otwarcie przyznaje, że ustawa powołująca komisję ds. rosyjskich wpływów może wyeliminować...

zobacz więcej

Zgodnie z przyjętą w piątek ustawą komisja ma funkcjonować na zasadach podobnych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskiej.


Czym zajmie się komisja?


Komisja miałaby analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.


Decyzje, które mogłaby podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej