RAPORT

Pogarda

Komisja zajmie się rosyjskimi wpływami. Tusk twierdzi, że ma strategię [WIDEO]

Przybycie Donalda Tuska na salę plenarną wzbudziło wśród posłów duże emocje (fot. PAP/ Leszek Szymański)
Przybycie Donalda Tuska na salę plenarną wzbudziło wśród posłów duże emocje (fot. PAP/ Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Tchórze w Sejmie zagłosowali za komisją, która ma wyeliminować ich najgroźniejszego wroga – powiedział lider PO Donald Tusk po tym, jak Sejm sprzeciwił się senackiej uchwale o odrzuceniu ustawy w sprawie powołania komisji ds. rosyjskich wpływów.

Sejm zdecydował o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce

Sejm przyjął ustawę o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach...

zobacz więcej

Sejm opowiedział się w piątek przeciwko senackiej uchwale o odrzuceniu ustawy w sprawie powołania komisji ds. rosyjskich wpływów. Głosowaniu z galerii sejmowej przyglądał się Donald Tusk. – Chciałem zobaczyć twarze tych, którzy po raz kolejny złamali konstytucję, złamali i dobre obyczaje i fundamentalne zasady demokracji ze strachu przed utratą władzy, ze strachu przed ludźmi, ze strachu przed odpowiedzialnością po przegranych wyborach – mówił po głosowaniu.


– Najlepszą odpowiedzią na to, co dzisiaj się tutaj stało i co jest rzeczywiście jednym z najdramatyczniejszych momentów naszej polskiej demokracji po 1989 roku, tą odpowiedzią będzie marsz 4 czerwca – powiedział Tusk. – Było 100 powodów, żeby wyjść na ulice i protestować przeciwko temu, co się dzieje w Polsce. To jest 101. powód. Równie poważny jak poprzednie – dodał polityk.


Lider PO ponowił zaproszenie do Warszawy na marsz, który zwołał na 4 czerwca. – Chciałbym, żeby cała Polska zobaczyła, że nie ma zgody Polaków na likwidację polskiej demokracji, na którą całe pokolenia walczyły z taką determinacją – mówił.


Pytany, dlaczego boi się tej komisji, odparł: „Mamy strategię na tę komisję”. – Jeśli pytacie państwo o strach, to widzieliście dzisiaj tchórzy, którzy głosują za komisją, która ma wyeliminować ich najgroźniejszego przeciwnika – podkreślił. – Naszą odpowiedzią będzie odwaga – nasza i obywateli. Zobaczycie państwo, że ci, którzy dzisiaj zagłosowali za złamaniem konstytucji, będą tego bardzo, bardzo żałowali – oświadczył Tusk.

„Trasa dotrzymanego słowa”. PiS rusza z nową akcją [WIDEO]

Prawo i Sprawiedliwość rusza z nową akcją. W weekend zainaugurowana zostanie „Trasa dotrzymanego słowa”. – Będziemy w wielu miejscach w Polsce,...

zobacz więcej

Posłowie się przekrzykiwali


Przybycie na salę plenarną Tuska wzbudziło wśród posłów duże emocje. Klub KO przywitał go na stojąco, skandując: „Zwyciężymy!” oraz „Donald Tusk”, po głosowaniu posłowie PiS krzyczeli „Precz z komuną!”.


14 kwietnia Sejm przyjął ustawę w sprawie powołania komisji, która miałaby badać wpływy rosyjskie na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022, autorstwa posłów PiS. 11 maja Senat podjął uchwałę o odrzuceniu tej ustawy. W środę sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych zarekomendowała przyjęcie senackiej uchwały przez Sejm. W piątkowym głosowaniu Sejm opowiedział się przeciwko senackiej uchwale o odrzuceniu ustawy. Zgodnie z ustawą komisja ds. badania wpływów rosyjskich ma funkcjonować na zasadach podobnych do funkcjonowania komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji warszawskiej.


Komisja miałaby analizować między innymi czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.

Decyzje, które mogłaby podejmować komisja, to między innymi: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej