RAPORT

Pogarda

Premier Morawiecki: Reżim Łukaszenki to kopia reżimu Putina

„Wprowadzamy sankcje na ludzi, którzy budują totalitarne rządy w środku Europy” – napisał o Łukaszence premier Morawiecki (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
„Wprowadzamy sankcje na ludzi, którzy budują totalitarne rządy w środku Europy” – napisał o Łukaszence premier Morawiecki (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Reżim Alaksandra Łukaszenki to kopia reżimu Władimira Putina; wprowadzamy sankcje na ludzi, którzy budują totalitarne rządy w środku Europy – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Bandycki wyrok Białorusinów. Poczobut spędzi 8 lat w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze

Białoruski Sąd Najwyższy odrzucił apelację Andrzeja Poczobuta i utrzymał w mocy wyrok sądu niższej instancji – osiem lat kolonii karnej o...

zobacz więcej

Białoruski Sąd Najwyższy odrzucił w piątek apelację Andrzeja Poczobuta i utrzymał w mocy lutowy wyrok sądu w Grodnie skazujący działacza polskiej mniejszości na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Wyrok się uprawomocnił. Rozprawa apelacyjna odbywała się w piątek za zamkniętymi drzwiami. Sam Poczobut w niej nie uczestniczył. 


„Reżim Łukaszenki to kopia reżimu Putina. Wprowadzamy sankcje na ludzi, którzy budują totalitarne rządy w środku Europy” – napisał szef rządu na Twitterze. 


W poniedziałek lista sankcyjna


Do swojego wpisu premier Morawiecki dołączył wcześniejszy tweet szefa MSWiA. Mariusz Kamiński poinformował we wpisie, że „w związku z podtrzymaniem drakońskiego wyroku ws. Andrzeja Poczobuta” ogłosi w poniedziałek decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną kilkuset przedstawicieli reżimu Alaksandra Łukaszenki, odpowiedzialnych za represje polityczne, w tym za represje wobec Polaków mieszkających na Białorusi. 


Andrzej Poczobut to działacz zdelegalizowanego w 2005 r. Związku Polaków na Białorusi. Jest obywatelem Białorusi polskiej narodowości. Jako dziennikarz współpracował m.in. z polskimi mediami.

Polska reakcja na wyrok Poczobuta. Kilkuset reżimowców Łukaszenki na liście sankcji

Białoruski Sąd Najwyższy odrzucił apelację Andrzeja Poczobuta i utrzymał w mocy wyrok sądu niższej instancji – osiem lat kolonii karnej o...

zobacz więcej

W przeszłości za krytyczne wypowiedzi na temat rządzącego Białorusią od 1994 r. Alaksandra Łukaszenki trafiał do aresztu i był sądzony. Jako działacz nieuznawanego przez białoruskie władze i zdelegalizowanego w 2005 r. ZPB, Poczobut – pasjonat historii – wiele czasu poświęcał m.in. badaniu losów Polaków na terenach dzisiejszej Białorusi. 


Polska domaga się uwolnienia Poczobuta


Poczobuta zatrzymano w rodzinnym Grodnie w marcu 2021 r. Od tamtego czasu aktywista przebywał w areszcie. Według białoruskiego sądu Poczobut miał „wzywać do sankcji i innych działań na szkodę Białorusi” za pośrednictwem publikacji w mediach i internecie, a także popełnić „celowe działania, mające na celu wzniecanie wrogości i nienawiści na tle narodowościowym, religijnym i społecznym”. Wyrok sądu pierwszej instancji – osiem lat kolonii karnej – zapadł 8 lutego tego roku. 

Strona polska domaga się uwolnienia Poczobuta, będącego przedstawicielem polskiej mniejszości i oczyszczenia go z politycznie motywowanych, nieprawdziwych zarzutów. MSZ RP zapewnia, że stale prowadzi działania na rzecz uwolnienia Poczobuta

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej