RAPORT

Pogarda

Sejm uchwalił ustawę o wyposażeniu uczniów IV klas w laptopy

Ustawa teraz trafi do Senatu (fot. Pexels.com)
Ustawa teraz trafi do Senatu (fot. Pexels.com)

Najnowsze

Popularne

Sejm uchwalił w piątek ustawę o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Celem ustawy jest wyposażenie uczniów klas IV publicznych i niepublicznych szkół podstawowych w laptopy oraz nauczycieli w bony na zakup laptopa.

Rozliczenie PiT. Ile Polacy dostali zwrotu podatkowego za 2022 rok?

Zwroty podatkowe za rok 2022 to kwota ok. 24 mld zł – poinformował wiceminister finansów Artur Soboń. Jak podało Ministerstwo Finansów, ok. 239,5...

zobacz więcej

Za przyjęciem ustawy głosowało 434 posłów, 11 było przeciw, 7 wstrzymało się od głosu.


Ustawa teraz trafi do Senatu


Zgodnie z ustawą, co roku – począwszy od roku szkolnego 2023/2024 – kolejne roczniki uczniów klas IV szkół podstawowych publicznych i niepublicznych otrzymają bezpłatnie laptopy. Dotyczy to także uczniów publicznych i niepublicznych szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne, uczących się w klasach odpowiadających klasie IV szkoły podstawowej. Laptop przekazany uczniowi będzie stanowił własność jego rodziców. Laptopów otrzymanych w ramach ustawy nie będzie można zbyć przez okres 5 lat.

W ustawie zapisano też, że nauczyciele szkół publicznych i niepublicznych otrzymają bon o wartości 2500 zł z przeznaczeniem na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego. Minister właściwy do spraw informatyzacji ma określić w drodze rozporządzenia grupy nauczycieli z publicznych i niepublicznych szkół podstawowych i ponadpodstawowych, uprawnionych do otrzymania wsparcia oraz ich kolejność, mając na uwadze typ szkoły i wykładany przez nauczyciela przedmiot, a także sytuację społeczno-gospodarczą i stan finansów publicznych.


Laptopów zakupionych w ramach bonu również nie będzie można zbyć przez 5 lat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej