RAPORT

Pogarda

Kolejny proces Nawalnego. Grozi mu 30 lat więzienia

Aleksiej Nawalny płaci wysoką cenę za bycie wrogiem Władimira Putina (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)
Aleksiej Nawalny płaci wysoką cenę za bycie wrogiem Władimira Putina (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

31 maja odbędzie się w Moskwie kolejna sądowa rozprawa przeciwko Aleksiejowi Nawalnemu, na której może zapaść wyrok oznaczający, iż lider rosyjskiej opozycji spędzi w więzieniu dziesiątki lat – podała Agencja Reutera, powołując się na oficjalne dokumenty sądowe.

Bandycki wyrok Białorusinów. Poczobut spędzi 8 lat w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze

Białoruski Sąd Najwyższy odrzucił apelację Andrzeja Poczobuta i utrzymał w mocy wyrok sądu niższej instancji – osiem lat kolonii karnej o...

zobacz więcej

Nawalny w zeszłym miesiącu poinformował, że wszczęto przeciwko niemu „absurdalne” śledztwo w sprawie terroryzmu, a zarzut ten może skutkować wyrokiem nawet 30 lat pozbawienia wolności.


W aktach sądowych stwierdzono, że zarzuty wobec Nawalnego dotyczą sześciu różnych artykułów rosyjskiego kodeksu karnego i obejmują między innymi rehabilitację nazizmu, utworzenie organizacji ekstremistycznej, publiczne nawoływanie do działalności ekstremistycznej, nakłanianie obywateli do łamania prawa, finansowanie działalności ekstremistycznej.


Zbrodnie podczas uwięzienia?


W tweecie opublikowanym przez jego współpracowników Nawalny napisał: „Cóż, Aleksiej, masz teraz poważne kłopoty... Prokuratura Generalna oficjalnie dostarczyła mi 3828 stron opisujących wszystkie zbrodnie, które popełniłem w czasie, gdy byłem już uwięziony”.


Aleksiej Nawalny został aresztowany w styczniu 2021 roku po powrocie do Rosji z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia. Zdaniem opozycjonisty zamach na jego życie został zorganizowany przez rosyjskie służby specjalne.

W lutym 2021 roku sąd odwiesił wobec Nawalnego dawny wyrok więzienia za rzekome defraudacje finansowe. W marcu 2022 roku polityk usłyszał kolejny wyrok – dziewięć lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze na podstawie oskarżeń o defraudację i obrazę sądu. Dwa miesiące później Nawalny został oskarżony w następnej sprawie, dotyczącej „tworzenia organizacji ekstremistycznej”, natomiast w październiku do listy zarzutów dodano między innymi „promowanie terroryzmu” i „rehabilitację nazizmu”.


Nawalny przebywa obecnie w kolonii karnej w Mielechowie, około 250 na wschód od Moskwy.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej