RAPORT

Pogarda

Ile F-16 dla Ukrainy? Bloomberg: Holandia podjęła decyzję

Według Bloomberga Holandia może przekazać Ukrainie samoloty F-16 po przeszkoleniu ukraińskich pilotów (fot. Horacio Villalobos - Corbis/Corbis via Getty Images)
Według Bloomberga Holandia może przekazać Ukrainie samoloty F-16 po przeszkoleniu ukraińskich pilotów (fot. Horacio Villalobos - Corbis/Corbis via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Holandia może przekazać Ukrainie swoje samoloty F-16 po przeszkoleniu ukraińskich pilotów – podała w piątek agencja Bloomberg, powołując się na źródła bliskie sprawie.

F-16 dla Ukrainy. Szef Pentagonu: Polska zgłosiła chęć pomocy

W nadchodzących tygodniach wraz z Danią i Holandią stworzymy wspólne ramy szkoleń ukraińskich pilotów na samolotach F-16 – poinformował w czwartek...

zobacz więcej

Rozmówcy agencji przekazali, że rząd Holandii w ostatnich tygodniach prowadził rozmowy z przedstawicielami władz USA, próbując nakłonić administrację prezydenta Joe Bidena, by dała zielone światło dla dostaw myśliwców na Ukrainę. 


„Holandia już omawia ze swoimi sojusznikami możliwe plany przeszkolenia ukraińskich pilotów” – pisze Bloomberg. Jednak przygotowanie pilotów i kwestie logistyczne mogą zająć wiele miesięcy. 


Podczas szczytu G7 w Hiroszimie Stany Zjednoczone wyraziły zgodę na szkolenie ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16. Projekt poparły m.in. Wielka Brytania, Francja, Belgia, Holandia, Dania i Portugalia. 


Raport portslu tvp.info: Wojna na Ukrainie


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził przekonanie, że jego kraj otrzyma F-16 od zachodnich partnerów; zapewnił też prezydenta Bidena, że Kijów nie będzie wykorzystywał tych myśliwców do walki nad rosyjskim terytorium. 


W czwartek szef Pentagonu Lloyd Austin poinformował, że w nadchodzących tygodniach USA wraz z Danią i Holandią stworzą wspólne ramy szkoleń ukraińskich pilotów na samolotach F-16. Jak dodał, Dania wraz z Holandią będą przewodzić europejskiej koalicji szkolącej pilotów na F-16, a do pomocy zgłosiły się również Norwegia, Belgia, Portugalia i Polska. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej