RAPORT

Pogarda

Ukraina jak RFN? Sposób na członkostwo w NATO przed odzyskaniem straconych terenów

Państwa NATO przygotowują kompleksowy plan pomocy Ukrainie (fot. Celestino Arce/NurPhoto via Getty Images)
Państwa NATO przygotowują kompleksowy plan pomocy Ukrainie (fot. Celestino Arce/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Przed lipcowym szczytem NATO w Wilnie wśród sojuszników popularność zyskuje idea, że Ukraina może zostać członkiem NATO, nawet jeśli nie będzie kontrolować całego swojego terytorium, podobnie jak RFN w czasie zimnej wojny – informuje „New York Times”.

Ukraina w NATO? Kluczowy warunek przed Kijowem i sojusznikami

Perspektywa wejścia Ukrainy do NATO otworzy się, kiedy zostanie wygrana wojna z Rosją – ocenia wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz....

zobacz więcej

„Zachodnioniemiecki model zyskuje popularność w niektórych europejskich stolicach jako sposób, by zagwarantować Ukrainie rzeczywiste bezpieczeństwo, nawet jeśli nie odzyska natychmiast całego swojego terytorium” – pisze amerykański dziennik.


„NYT” przypomina, że Republika Federalna Niemiec wstąpiła do NATO w 1955 r., mimo że nie zrezygnowała ze swoich pretensji do zjednoczenia, a ówczesny kanclerz Konrad Adenauer „wybrał bezpieczeństwo nad terytorium”.


Dziennik przyznaje, że przed szczytem w Wilnie państwa NATO przygotowują „średnioterminowy plan pragmatycznej pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym gwarantowane dostawy broni i dalszą integrację ze światem NATO”.


Prezydent w Londynie. Wymienił polskie priorytety na szczyt NATO w Wilnie


Popularnością cieszy się też „model izraelski”, lansowany przez byłego sekretarza generalnego NATO Andersa Fogh Rasmussena, który polegałby na gwarancjach bezpieczeństwa ze strony poszczególnych państw Sojuszu oraz zapewnieniu Ukrainie dostępu i priorytetu w dostawach broni, by odstraszyć ponowną rosyjską agresję. O tym mówił w niedawnym wywiadzie dla „Wall Street Journal” prezydent RP Andrzej Duda.

„NYT” przywołuje jednak m.in. opinię estońskiej premier Kai Kallas, która argumentuje, że tylko członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim da Ukrainie rzeczywiste bezpieczeństwo. Francuski ekspert i dyplomata François Heisbourg uważa, że jeśli Ukrainie nie uda się odzyskać całego terytorium w trakcie oczekiwanej ofensywy i dojdzie do zawieszenia broni z trwałą linią podziału, to dobrym rozwiązaniem byłoby przyjęcie Ukrainy do NATO z możliwością odzyskania terytorium w przyszłości, podobnie jak w przypadku RFN.


– Członkostwo w NATO ustabilizowałoby pokój, pozwoliło na odbudowę, na prywatne inwestycje i powrót wielu uchodźców – mówi Heisbourg.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej