RAPORT

Pogarda

„Owady gryzą, pyłki latają. Europa musi coś z tym zrobić!”. Francuz o inicjatywie Spurek

Wielu polityków w PE ma dość inicjatyw Sylwii Spurek (fot. Blondet Eliot/ABACA / Abaca Press / Forum, Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)
Wielu polityków w PE ma dość inicjatyw Sylwii Spurek (fot. Blondet Eliot/ABACA / Abaca Press / Forum, Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Fermy zwierząt zamieniają życie tysięcy Europejczyków w piekło, bo z powodu smrodu ludzie nie mogą wyjść na spacer z dziećmi ani otworzyć okien. Fermy powodują rozwój wirusów i bakterii – pisze europosłanka Sylwia Spurek (Zieloni) w liście do innych europosłów i namawia ich do przyjęcia uchwały PE w tej sprawie. Na wsi „owady gryzą latem, ptaki rano hałasują, a wiosną pyłki powodują kichanie” – odpowiada jej francuski europoseł Jeremy Decerle z partii prezydenta Emmanuela Macrona.

Bary mleczne do likwidacji? Kuriozalny pomysł Sylwii Spurek

Sylwia Spurek, która niedawno nawoływała do zakazania w mediach reklam mięsa i nabiału, przedstawiła swoje kolejne postulaty. Europosłanka...

zobacz więcej

PAP dotarła do „projektu uchwały Parlamentu Europejskiego w sprawie życia i zdrowia ludzi mieszkających w pobliżu ferm” autorstwa europosłanki Spurek.


„Hodowle zwierząt zamieniają życie tysięcy Europejczyków żyjących w pobliżu w piekło. Z powodu smrodu ludzie nie mogą wyjść na spacer z dziećmi ani otworzyć okien. Hodowle zwierząt to emisja szkodliwych gazów i cząstek, to wirusy i bakterie, a także zanieczyszczenie wody, gleby i powietrza oraz ciągły hałas. Problemy te zostały zignorowane. Hodowla zwierząt skutkuje naruszeniem prawa do zdrowia, życia rodzinnego i prywatnego, do czystego środowiska oraz swobody działalności gospodarczej osób mieszkających w sąsiedztwie gospodarstw hodowlanych” – pisze Spurek w swoim liście.


Jak będzie reakcja PE?


Projekt uchwały wzywa Komisję Europejską do podjęcia działań legislacyjnych w powyższym zakresie. Spurek chce m.in., aby KE zajęła się odległością ferm od miejsc życia i aktywności ludzi, kwestią koncentracji ferm oraz ochrony wód przed zanieczyszczeniami powodowanymi przez azotany pochodzenia rolniczego w państwach członkowskich UE.

„Rezolucję poparło wiele międzynarodowych organizacji pozarządowych, a także organizacje belgijskie, brytyjskie, niemieckie, włoskie, polskie, hiszpańskie (...). Planujemy złożyć projekt uchwały zgodnie z art. 143 Regulaminu Parlamentu Europejskiego, który umożliwia każdemu posłowi do PE złożenie projektu rezolucji w sprawie należącej do sfery działania Unii Europejskiej” – wskazuje Spurek i apeluje o poparcie projektu uchwały.

UE wyeliminuje mleko i mięso? Spurek triumfuje i pokazuje dokument

Europosłanka Sylwia Spurek napisała, że konserwatyści zaczynają przegrywać w Brukseli „wojnę o kotleta i rosół”. „Wczoraj Parlament Europejski...

zobacz więcej

Europosłanka powiedziała PAP, że ma nadzieję, iż projekt stanie się „przełomowym stanowiskiem Parlamentu Europejskiego w procesie wygaszania sektora hodowlanego”.


– Mam świadomość, że projektowana rezolucja będzie budzić kontrowersje, bo w efekcie powinna doprowadzić do wstrzymania finansowania ze środków unijnych hodowli zwierząt i produkcji mleka, mięsa i jaj. Środki unijne powinny być inwestowane wyłącznie w produkcję żywności, która jest zdrowa, etyczna i maksymalnie neutralna klimatycznie i środowiskowo – powiedziała Spurek.


„Pełna bzdur wiadomość”


PAP dotarła do odpowiedzi, którą wysłał do Spurek i wszystkich innych europosłów francuski eurodeputowany Jeremy Decerle (Odnowić Europę) z komisji rolnictwa PE.


Gdybym nie był już zmęczony i, muszę powiedzieć, raczej zirytowany częstymi atakami na sektor hodowlany, myślę, że Pani wiadomość, którą przeczytałem (...), poprawiłaby mi humor o poranku, bo jest tak pełna bzdur. Rzeczywiście, zwierzęta na wsi czasami wydzielają zapachy. We wsi, z której do Pani piszę, często są małe owady, które gryzą latem, ptaki, które rano hałasują, a wiosną pyłki, które powodują kichanie. To jest bardzo irytujące. Europa musi coś z tym zrobić” – napisał eurodeputowany.


„Choć szanuję wszystkie punkty widzenia, muszę wyznać, że mam nadzieję, iż nasz Parlament nie zrobi z siebie głupca, podejmując jakiekolwiek działania z Pani inicjatywy” – dodał Decerle.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej