RAPORT

Pogarda

Rozliczenie PiT. Ile Polacy dostali zwrotu podatkowego za 2022 rok?

Rozliczenie podatkowe (fot. Shutterstock/PawelKacperek)
Rozliczenie podatkowe (fot. Shutterstock/PawelKacperek)

Najnowsze

Popularne

Zwroty podatkowe za rok 2022 to kwota ok. 24 mld zł – poinformował wiceminister finansów Artur Soboń. Jak podało Ministerstwo Finansów, ok. 239,5 tys. podatników otrzymało dodatkowy zwrot z tytułu hipotetycznego podatku należnego.

Soboń o PIT: Idziemy na rekord. Bywa, że zwroty są wypłacane w kilka dni

Wiceminister finansów Artur Soboń poinformował, że tegoroczny rok będzie rekordowy pod względem liczby podatników uprawnionych do zwrotu podatków...

zobacz więcej

Podatników, którzy rozliczają się podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jest dzisiaj 26 mln – przekazał wiceminister finansów Artur Soboń na posiedzeniu podkomisji stałej do monitorowania systemu podatkowego.


Jak poinformował, w wersji papierowej za rok 2022 „rozliczyło się tylko 1 mln 300 tys. podatników”, a z programu e-PIT skorzystało 11 mln osób.

 

Ile wyniósł zwrot podatkowy za 2022 rok?

 

– Zwroty podatkowe to kwota ok. 24 mld zł – powiedział Soboń. Wskazał, że średni czas zwrotu podatku do 17 dni, a „w sumie kwota dopłat to jest 11 mld zł i 2,5 mld mniej niż przed rokiem.

 

Ministerstwo Finansów podało, że na 17 maja 2023 r. dodatkowy zwrot z tytułu hipotetycznego podatku należnego otrzymało około 239,5 tys. podatników na łączną kwotę ponad 119 mln zł. Największy zwrot z tego tytułu wyniósł 8,6 tys. zł.

 

Czytaj także: Rekordowe zwroty podatków. „W kieszeniach Polaków zostało prawie 30 mld złotych” 

 

Jak wskazał wiceminister, resort opracował kalkulator podatkowy, który wylicza zobowiązania podatkowe i porównuje je do roku 2021.

PIT za 2022 rok. Rozliczenia potrwają do 2 maja

Rozpoczął się okres rozliczeń PIT za rok 2022, który potrwa do 2 maja. Jak podaje Ministerstwo Finansów, w usłudze Twój e-PIT na podatników czekają...

zobacz więcej

– Chcemy go rozbudowywać także na przedsiębiorców, na sytuacje, które mogą dotyczyć podatników – zadeklarował.


Soboń poinformował także, ile osób skorzystało na przeliczeniu ich zobowiązań podatkowych z wykorzystaniem przepisów, które obowiązywały w I połowie 2022 r. Chodzi przede wszystkim o tzw. ulgę dla klasy średniej.

 

– System ministerstwa wyłapywał takie osoby, szacując hipotetyczny podatek należny. Chodzi o 239,5 tys. podatników. Szacowaliśmy pierwotnie, że ta liczba będzie mniejsza – przyznał wiceminister.

 

Dodał, że kwota zwrotów, jaka należy się tym podatnikom, dla których korzystniejsze będzie rozliczenie się z wykorzystaniem ulgi dla klasy średniej, wyniosła 119 mln zł.

 

Zobacz także: Podatki w Polsce. Te liczby robią wrażenie


– Nie było takiego podatnika, który by na tej zmianie podatkowej stracił, bo system go wyłapał – podkreślił Artur Soboń. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej