RAPORT

Pogarda

Darmowe szczepienie przeciwko HPV. Wkrótce ruszają zapisy

Najnowsze

Popularne

Od 1 czerwca ruszą szczepienia przeciw HPV, wirusowi brodawczaka ludzkiego. Premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Adam Niedzielski i minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zainaugurowali kampanię promującą te szczepienia i przedstawili jej szczegóły.

Czy patenty na szczepionki zostaną uwolnione? Mamy stanowisko unijnych instytucji

Watykańska komisja ds. COVID-19 oraz ludzie świata nauki, polityki i Kościoła apelują, by UE doprowadziła do uwolnienia patentów na produkcję...

zobacz więcej

Nieodpłatne szczepionki chroniące w przyszłości przed nowotworami narządów płciowych mają być dostępne dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. W 2023 r. będą dotyczyły dzieci urodzonych w latach 2010 i 2011.

 

Szczepionki przeciw HPV stosowane w powszechnym programie szczepień to Cervarix oraz Gardasil 9.

 

Dwie dawki


 Schemat szczepienia w obu szczepionkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami to 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna zostać podana później niż po 12 miesiącach od dawki pierwszej. 

 

– Wydaliśmy walkę jednemu z tych czterech jeźdźców Apokalipsy, jakim są nowotwory, które zbierają śmiertelne żniwo w Polsce. Wszędzie tam, gdzie można działać prewencyjnie, wprowadzamy bardzo konkretne działanie – oświadczył szef rządu.

 

Szczepionka przeciw HPV

Narodowa Strategia Onkologiczna. Szczepienie przeciw HPV będzie refundowane

W Narodowej Strategii Onkologicznej zapisano, że od stycznia 2021 r. refundowane będzie szczepienie dziewczynek przeciwko wirusowi HPV, czyli...

zobacz więcej

– Chcemy, żeby wszystkie dziewczynki i chłopcy – oczywiście na zasadzie dobrowolności, ale bezpłatnie – mogły skorzystać z tej szczepionki. Szczepionka była dostępna wcześniej, ale decyzją naszego rządu jest to, aby ona była dostępna bezpłatnie – wskazał.

 

Jak poinformował Morawiecki, „ponad 2,5 tys. kobiet w Polsce walczy z rakiem szyjki macicy, ponad połowa tych kobiet przegrywa tę walkę”. – Mam ogromne nadzieje, że wkrótce będzie to wyglądało zupełnie inaczej; właśnie dzięki temu, że wdrażamy darmową szczepionkę HPV – podkreślił.

 

Kampania informacyjna

 

Minister zdrowia przekazał zaś, że w sobotę ruszy też kampania informacyjna o zaletach tych szczepień. Same szczepienia przeciw HPV rozpoczną się 1 czerwca 2023 r.

 

Czytaj także: Darmowa szczepionka przeciw rotawirusom dla niemowląt


– Zapisy będą otwarte od jutra od 7 rano. (...) Od jutra rusza kampania informacyjna, którą przygotowaliśmy specjalnie po to, by spopularyzować szczepienia, pokazać ich zalety – wskazał Niedzielski. Podał, że od soboty mają być emitowane spoty promujące szczepienia przeciw HPV. Zapisy pod numerem 989.


Wstrzyknięty wirus będzie zabijać raka. Niezwykła terapia

W USA i Australii rozpoczęło się właśnie dwuletnie badanie kliniczne, w którym pacjentom onkologicznym wstrzykiwany będzie potencjalnie...

zobacz więcej

Nowotwory związane z HPV w Polsce

 

W Polsce każdego roku notuje się ponad 3 tys. nowotworów związanych z zakażeniem HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego). W przeważającej większości są to raki szyjki macicy, ale to także nowotwory złośliwe odbytu, prącia, sromu i pochwy. Co roku rozpoznawanych jest także kilkadziesiąt tysięcy stanów przedrakowych. Chorobom tym można zapobiegać dzięki szczepieniom.


Szczepienie przyjęte przez dziecko chroni je przez całe życie. Szczepionki przeciw HPV najskuteczniejsze są wtedy, kiedy zostaną podane przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Zalecane są dziewczętom i młodym kobietom, a także chłopcom i młodym mężczyznom.


Na rynku dostępne są trzy szczepionki: szczepionka 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu.

 

Czytaj także: Nowotwory głowy i szyi coraz częstsze wśród młodych


Według informacji resortu realizacja szczepień przeciw HPV ma się odbywać w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej. Są także miejskie programy szczepień – m.in. Warszawa oferuje bezpłatne szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dwunastolatków.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej