RAPORT

Pogarda

„Hołodomor” ludobójstwem. Rezolucja brytyjskiej Izby Gmin

Głód na Ukrainie pochłonął co najmniej 3,5 mln ofiar (fot. PAP/UKRINFORM)
Głód na Ukrainie pochłonął co najmniej 3,5 mln ofiar (fot. PAP/UKRINFORM)

Najnowsze

Popularne

Wielka Brytania – a przynajmniej brytyjski parlament – nie będzie ignorować zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości – powiedziała deputowana Partii Konserwatywnej Pauline Latham, która zgłosiła projekt rezolucji uznającej Wielki Głód z lat 1932-1933 za ludobójstwo narodu ukraińskiego. Rezolucja została przyjęta jednogłośnie przez brytyjską Izbę Gmin. Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk podziękował w imieniu swojego narodu.

„Chcą wywołać Hołodomor”. Rosyjskie bomby wycelowano w potężne zapasy zboża

Rosyjskie wojsko zbombardowało nowoczesny elewator zbożowy w Rubiżnem w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. Fabrykę oddano do użytku zaledwie...

zobacz więcej

Niższa izba brytyjskiego parlamentu jednogłośnie przyjęła rezolucję dotyczącą sztucznie wywołanego przez sowieckie władze głodu w latach 1932-1933.


Została ona zgłoszona przez deputowaną Partii Konserwatywnej Pauline Latham, która podkreśliła, że głód na Ukrainie został wywołany przymusowym odbieraniem plonów ukraińskim chłopom. „Zwróciła również uwagę na podobieństwa z obecnymi wydarzeniami, gdy Rosja kradnie ukraińskie zboże z okupowanych terytoriów Ukrainy” – napisał portal Ukrainska Prawda.


– Dlatego musimy zapewnić ukraińskie władze i społeczność międzynarodową, że Wielka Brytania – a przynajmniej brytyjski parlament – nie będzie ignorować zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości – powiedziała Latham.


W reakcji na decyzję brytyjskich parlamentarzystów przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk napisał w mediach społecznościowych: „Podziękowania dla autorów (tej inicjatywy), Pauline Latham i Stuarta McDonalda. Decyzja ta ma na celu przywrócenie sprawiedliwości historycznej i przypomnienie światu, że takie okrucieństwa nigdy nie powinny się powtórzyć”.


Głód na Ukrainie pochłonął, jak szacują historycy, co najmniej 3,5 mln ofiar. Hołodomor zapisał się w pamięci Ukraińców jako klęska wywołana świadomą decyzją Kremla mającą na celu wyniszczenie ich narodu. W grudniu ubiegłego roku Parlament Europejski również uznał Wielki Głód za zbrodnię ludobójstwa. Na podobne kroki zdecydowały się też parlamenty m.in. Islandii, Bułgarii, Czech, Irlandii, Francji oraz Rumunii. Polski Sejm uczynił to w 2006 roku. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej