RAPORT

Pogarda

Tesla pod lupą. Chodzi o naruszenia ochrony danych osobowych

W dokumentach Tesli znaleziono skargi dotyczące „samodzielnego przyspieszania” (fot. Smith Collection/Gado/Getty Images)
W dokumentach Tesli znaleziono skargi dotyczące „samodzielnego przyspieszania” (fot. Smith Collection/Gado/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Osoba mająca dostęp do informacji poufnych Tesli ukradła około 100 GB danych od producenta samochodów i przekazała je niemieckiej gazecie „Handelsblatt” – podaje Agencja Reutera.

Musk wyrzuca na bruk wszystkich, którzy chcą związków zawodowych w Tesli

Produkujący samochody elektryczne amerykański koncern Tesla zwolnił kilkudziesięciu pracowników za zakładanie związku zawodowego – poinformowała w...

zobacz więcej

„Handelsblatt” stwierdził, że amerykański producent samochodów elektrycznych nie zdołał odpowiednio chronić danych klientów, pracowników i partnerów biznesowych, powołując się na 100 gigabajtów poufnych danych, które wyciekły do gazety przez informatora.


O sprawie został poinformowany organ nadzorczy ds. ochrony danych w Holandii, gdzie znajduje się europejska siedziba Tesli. Producent samochodów złożył wstępny raport w tej sprawie.


Ogólne rozporządzenie Unii Europejskiej o ochronie danych (RODO) stanowi, że firmy są do tego zobowiązane, jeśli obawiają się, że dane osobowe mogły zostać ujawnione.


Gazeta podała, że pliki zawierają tabele zawierające ponad 100tys. nazwisk byłych i obecnych pracowników, w tym numer ubezpieczenia społecznego dyrektora generalnego Tesli Elona Muska, wraz z prywatnymi adresami e-mail, numerami telefonów, wynagrodzeniami pracowników, danymi bankowymi klientów i tajnymi szczegółami z produkcji.


Według gazety informator miał powiadomić niemieckie władze o naruszeniu ochrony danych w kwietniu.


Musk i Tesla pozwani przez akcjonariuszy


Powołując się na ujawnione pliki gazeta doniosła także o tysiącach skarg klientów dotyczących systemów wspomagania kierowcy, w tym około 4 tys. zgłoszeń odnoszących się do nagłego przyspieszenia lub hamowania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej