RAPORT

Pogarda

Wojna na Ukrainie. Co wydarzyło się w nocy?

Kolejna niespokojna noc na Ukrainie (fot. STRINGER / Reuters / Forum, zdjęcie ilustracyjne)
Kolejna niespokojna noc na Ukrainie (fot. STRINGER / Reuters / Forum, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

To kolejna niespokojna noc na Ukrainie. W Kijowie i okupowanym Berdiańsku, a także w obwodach dniepropietrowskim i czerkaskim słychać było wybuchy. Kijów obronił się przed 13. atakiem rakietowym Rosji od początku maja; obrona powietrzna zestrzeliła wszystkie pociski, które leciały w jego kierunku - poinformowała rano Kijowska Miejska Administracja Wojskowa. Sytuacja na Ukrainie dotyka także Polski. Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn poinformował, że nasiliły się próby szturmowania polsko -białoruskiej granicy. Ambasador przy ONZ Krzysztof Szczerski poinformował, że wzmogły się rosyjskie cyberataki na Polskę.

Rosja wprowadza terror paszportowy

Rosyjscy obrońcy praw człowieka alarmują, że kremlowski reżim wprowadza paszportowy terror. Chodzi o zmuszanie mieszkańców terenów okupowanych do...

zobacz więcej

Miejska administracja wojskowa w Berdiańsku podała, że armia ukraińska zniszczyła rosyjskie systemy przeciwlotnicze S-300. Ukraińskie media podają, że do eksplozji doszło na obrzeżach miasta. Rosjanie podają z kolei, że ich system obrony powietrznej przechwycił i zestrzelił trzy ukraińskie rakiety.


Szef regionalnej administracji wojskowej w Doniecku Paweł Kirilenko powiedział, że rosyjski ostrzał zniszczył tamę zbiornika wodnego Karliwka. Co najmniej trzy miejscowości są zagrożone zalaniem. Karliwka jest położona kilkanaście kilometrów na północny zachód od Doniecka, w pobliżu linii rozgraniczenia z samozwańczą, kontrolowaną przez Moskwę Doniecką Republiką Ludową.


Przed tym, że rosyjskie wojska mogą wysadzić w powietrze tamę na zbiorniku wodnym, ukraińskie władze przestrzegały pod koniec kwietnia. Kirilenko dodał, że trwa posiedzenie komisji wszystkich służb, która ma podjąć decyzję o ewakuacji miejscowej ludności.


Były dowódca GROM o ukraińskich partyzantach: Każdy ruch na zapleczu wroga jest cennym wsparciem

W tej chwili słyszymy o działaniach partyzantów ukraińskich gdzieś na dalekim zapleczu, na terytoriach okupowanych. Wysadzają pociągi, wysadzają...

zobacz więcej

Wybuchy w Kijowie


Administracja Wojskowa Kijowa informuje, że w ukraińskiej stolicy działa obrona przeciwlotnicza. Władze apelują do mieszkańców, aby pozostali w schronach.


Alarm lotniczy ogłoszono na terenie całego kraju. Ukraińskie media donoszą, że eksplozje było słychać także w obwodzie dniepropietrowskim.


Wcześniej Gwardia Narodowa Ukrainy informowała, że dwa rosyjskie samoloty szturmowe Su-25 leciały w kierunku sąsiedniego obwodu zaporoskiego. Rosyjskie źródła donoszą, że nad ranem doszło do eksplozji w Krasnodarze. Jak twierdzą, był to atak dronów.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w czwartek Radzie UE za decyzję o zawieszeniu na kolejny rok ceł importowych na ukraińskie produkty rolne. – To wzmacnia nas wszystkich w Europie – ocenił szef państwa.


W czwartek Rada UE, czyli państwa członkowskie wspólnoty, przyjęła rozporządzenie, które przedłuża do czerwca 2024 roku zawieszenie ceł, kontyngentów i środków ochrony na ukraiński eksport do UE, w tym produkty rolne.

Doradca prezydenta Ukrainy: Nasza kontrofensywa już trwa

Kontrofensywa sił ukraińskich trwa już od kilku dni; to intensywna wojna rozciągająca się na 1,5 tys. km granicy z Rosją, ale działania już ruszyły...

zobacz więcej

Powrót obrońców Bachmutu


106 ukraińskich obrońców Bachmutu wróciło do domów. W nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy dziękował wszystkim osobom zaangażowanym w wymianę jeńców.


– Nie było żadnych informacji o wielu z tych 106 osób – uznano ich za zaginionych. Ale znaleźliśmy ich. Przywieźliśmy ich do domu. Ośmiu oficerów, 98 żołnierzy i sierżantów. Dziękuję wszystkim, którzy sprawili, że było to możliwe. Wszyscy, którzy przygotowali tę wymianę, dobrze się spisali – powiedział prezydent Zełenski. 


Podczas wizyty w Wietnamie były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział, że wojna na Ukrainie może trwać przez dziesięciolecia, przewidując długie okresy walk przeplatane rozejmami. – Ten konflikt najprawdopodobniej potrwa wiele dziesięcioleci – powiedział.


Jak dodał „dopóki będzie istniała taka władza: trzy lata rozejmu, dwa lata konfliktu i cykl będzie się powtarzał”. 


Czytaj także raport: Wojna na Ukrainie

Masowe groby na granicy? Posłanka Lewicy powtórzyła pomówienie Ochojskiej

Posłanka Daria Gosek-Popiołek podczas spotkania z przedstawicielami KOD zasugerowała obecność „masowych grobów” na polsko-białoruskiej granicy,...

zobacz więcej

Niespokojnie na granicy polsko-białoruskiej 


„W ostatnich dniach widać znaczący wzrost prób szturmowania granicy polsko-białoruskiej” – ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Dodał, że w tym roku odnotowano już ponad 10 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski.


„Operacja hybrydowa przeciwko Europie trwa" – napisał w czwartek wieczorem na Twitterze Stanisław Żaryn. „Na granicy Polski z Białorusią identyfikowane są coraz poważniejsze akty agresji przeciwko polskim patrolom strzegącym granicy, grupy cudzoziemców prowadzą swoje działania pod kontrolą służb Białorusi i Rosji” – podał.

W woj. podlaskim zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.


Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku, w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa.

Żaryn: Polska pod nieustannym atakiem informacyjnym Rosji

Polska jest drugim po USA państwem NATO stale informacyjnie atakowanym przez Kreml – ocenił w sobotę w rozmowie z PAP pełnomocnik rządu ds....

zobacz więcej

Cyberataki na Polskę


Polska była w ostatnich miesiącach celem potężnych cyberataków, głównie zza naszej wschodniej granicy – powiedział w czwartek Stały Przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas nieformalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa. Wezwał do wzmocnienia norm i zasad wiążących państwa w tym zakresie.


– Naszą wspólną odpowiedzialnością jest, by nie szczędzić wysiłków, aby dokładnie przypisać wszystkie te ataki i wymierzyć sprawiedliwość cyberprzestępcom – dodał polski ambasador, wspominając, że ofiarą ataków padała również Ukraina. Wezwał do wzmocnienia norm i zasad wiążących państwa w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej, zarówno powstrzymujących państwa przed takimi atakami, jak i zachęcających do wzajemnej pomocy w razie wyrządzonych szkód.


Uważamy, że tylko poprzez intensyfikację międzynarodowej współpracy w globalnym i regionalnym wymiarze i budowanie zdolności będziemy mogli osiągnąć wystarczający poziom bezpiecznej cyberprzestrzeni – powiedział Szczerski.


Unijne sankcje na Rosję. Minister Rau: Polska postawiona jako przykład [WIDEO]

– Zależy nam, żeby kwestia sankcji przeciwko Rosji była stale podnoszona i żeby były one coraz bardziej precyzyjne - powiedział po zakończeniu...

zobacz więcej

Sankcje Japonii i zajęcie nieruchomości w Amsterdamie


Japonia wprowadza kolejne sankcje wobec Rosji. W rozporządzeniu opublikowanym w biuletynie rządowym jest mowa o zamrożeniu rosyjskich aktywów i o ograniczeniach eksportowych.


Rząd w Tokio chce zamrozić aktywa należące do 78 rosyjskich podmiotów grupowych i 17 rachunków indywidualnych. Ponadto ogłoszono kolejne ograniczenia eksportowe, które obejmą między innymi laboratoria naukowe współpracujące z rosyjskim wojskiem.


W sumie na czarną listę ma trafić około 80 rosyjskich przedsiębiorstw. Japońskie firmy nie będą mogły sprzedawać im swoich produktów.


„Holenderska prokuratura zajęła nieruchomość gruntową w Duivendrecht, gminie znajdującej się na przedmieściach Amsterdamu, należącą do Jorrita Faassena, byłego zięcia prezydenta Rosji Władimira Putina” – poinformował serwis dziennikarzy śledczych Follow the Money. Powód zajęcia nie jest znany, jednak portal przypomina, że Faassen był ostatnio przesłuchiwany na lotnisku Schiphol w Amsterdamie w związku z podejrzeniem łamania europejskich sankcji nałożonych na Rosję.


Dziennikarze FTM ustalili, że zajęcie gruntu w Duivendrecht nastąpiło 12 maja. Dokumenty z rejestru gruntów wskazują, że Faassen jest teraz zameldowany pod nowym adresem. To luksusowy kompleks apartamentów w samym centrum Moskwy.


Holenderski biznesmen Jorrit Fassen przez lata był w związku z najstarszą córką rosyjskiego dyktatora Marią, którą, jak podają niderlandzkie media, poślubił w 2008 r. w Wassenaar niedaleko Hagi. Niezależny rosyjski portal informacyjny Meduza podaje, że para nie jest już małżeństwem od 2022 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej