RAPORT

Pogarda

Dziś kolejny proces Andrzeja Poczobuta. O co jest oskarżony?

Najnowsze

Popularne

Białoruski Sąd Najwyższy rozpatrzy w piątek apelację od wyroku na Andrzeja Poczobuta, działacza polskiej mniejszości i dziennikarza. Polskie władze domagają się uwolnienia go od politycznie motywowanych zarzutów.

Białoruś. Poczobut uznany za terrorystę. Trafił do specjalnego rejestru

Białoruskie władze wpisały przebywającego w areszcie dziennikarza i działacza Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta na prowadzoną przez...

zobacz więcej

Rozprawa apelacyjna, która ma rozpocząć się w piątek rano, odbędzie się przy drzwiach zamkniętych. Sąd uzasadnił to tym, że za zamkniętymi drzwiami toczył się proces Poczobuta przed sądem obwodowym w Grodnie. O taki status postępowania sądowego wnioskowała prokuratura.


Andrzej Poczobut, pochodzący z Grodna dziennikarz i aktywista zdelegalizowanego Związku Polaków na Białorusi (ZPB), od marca 2021 r. przebywa za kratami.


O co oskarżony jest Andrzej Poczobut?


Według białoruskiego sądu Poczobut „wzywał do działań na szkodę Białorusi” za pośrednictwem publikacji w mediach i internecie, a także popełnił „celowe działania, mające na celu wzniecanie wrogości i nienawiści na tle narodowościowym, religijnym i społecznym”. Wyrok sądu pierwszej instancji zapadł 8 lutego.


Przeczytaj także: Osiem lat więzienia. Zapadł wyrok ws. Andrzeja Poczobuta

Poczobut w więzieniu. Jasina: Jest w nie najlepszym stanie zdrowia

Andrzej Poczobut jest w nie najlepszym stanie zdrowia, cierpi w więzieniu, ale jest bardzo dzielnym człowiekiem; dla niego nie zamykamy kanałów...

zobacz więcej

Strona polska domaga się uwolnienia Poczobuta i zdjęcia z niego politycznie motywowanych, nieprawdziwych zarzutów. W dzień po jego skazaniu władze polskie podjęły decyzję o zamknięciu przejścia granicznego w Bobrownikach ze względu „na ważny interes bezpieczeństwa państwa”. 


Później wprowadzono kolejne ograniczenia dla transportu towarów na granicy z Białorusią. MSWiA oświadczyło następnie, że jeśli Poczobut zostanie uwolniony, to przejścia zostaną otwarte. Polskie MSZ zapewnia, że stale prowadzi działania na rzecz uwolnienia Poczobuta.


Kim jest Andrzej Poczobut?


Poczobut to grodzieński aktywista i dziennikarz. Jest obywatelem Białorusi polskiej narodowości.


Przez wiele lat współpracował z polskimi mediami, w tym z „Gazetą Wyborczą” i TVP Polonia, relacjonując sytuację na Białorusi. Za krytyczne wypowiedzi na temat rządzącego Białorusią od 1994 r. Aleksandra Łukaszenki, trafiał do aresztu, był sądzony (ostatecznie otrzymał wyrok w zawieszeniu). 


Jako działacz nieuznawanego przez białoruskie władze i zdelegalizowanego w 2005 r. Związku Polaków na Białorusi Poczobut, wielbiciel historii, wiele czasu poświęcał m.in. badaniu losów Polaków na terenach dzisiejszej Białorusi.


Przeczytaj także: Solidarni z Poczobutem i innymi ofiarami represji Łukaszenki. Wiec w Białymstoku

Węgry nie poparły oświadczenia UE ws. sytuacji praw człowieka na Białorusi

Węgry były jedynym krajem, który nie przyłączył się do wspólnego oświadczenia krajów Unii Europejskiej potępiającego sytuację praw człowieka na...

zobacz więcej

Jak informowało Centrum Praw Człowieka Wiasna, według prokuratury „przewiny” Poczobuta polegały m.in. na tym, że nazwał agresją napaść ZSRR na Polskę w 1939 r., pisał artykuły o protestach na Białorusi i działaczach polskiego podziemia w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu, występował w obronie polskiej mniejszości w tym kraju.


Wraz z Poczobutem w marcu 2021 r. aresztowane zostały także szefowa zdelegalizowanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, Irena Biernacka i Maria Tiszkowska z ZPB, a także Anna Paniszewa, działaczka mniejszości polskiej z Brześcia. Andżelika Borys została w marcu 2022 r. wypuszczona z aresztu, na początku kwietnia tego roku uwolniono ją ostatecznie od zarzutów. Pozostaje na Białorusi, której – podobnie jak Poczobut – jest obywatelką.


Biernacka, Tiszkowska i Paniszewa zdołały w 2021 r. opuścić Białoruś dzięki staraniom polskich władz.


Od października Poczobut był przetrzymywany w grodzieńskim areszcie przy więzieniu nr 1. Wcześniej przebywał w aresztach w Żodzinie i w Mińsku. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej