RAPORT

Pogarda

Buda: Będą atrakcyjniejsze warunki dojścia do własności w ramach programu Mieszkanie Plus

Najnowsze

Popularne

Będą atrakcyjniejsze warunki dojścia do własności mieszkania dla osób, które zdecydowały się na tę drogę wcześniej w ramach programu Mieszkanie Plus – powiedział w czwartek w TVP Info minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Sąd wydał wyrok ws. podwyżek zarządzanego przez PO wrocławskiego TBS

Wrocławski sąd uznał podwyżkę czynszu wprowadzoną w ubiegłym roku we wrocławskim TBS za niezasadną. Chodzi o wzrost czynszu z 15,90 zł na 20,45 zł...

zobacz więcej

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, pytany był w czwartek w TVP Info, co będzie z lokatorami, którzy zdecydowali się na dojście do własności w ramach programu Mieszkanie Plus, a teraz rząd przedstawił atrakcyjniejszą ofertę.


– Nie możemy ich pominąć. Nawet jeśli mieli pewną ofertę przedstawioną i już byli w tym programie dojścia do własności, to zaproponujemy im nowe warunki, które będą atrakcyjniejsze i wynikają z zaproponowanego dzisiaj rozwiązania – odpowiedział Buda.


Deweloperskie nieprawidłowości


Odnosząc się do nieprawidłowości w działalności deweloperów, stwierdził, że gdybyśmy na rynku mieli jeden milion więcej mieszkań, sytuacja byłaby bardzo konkurencyjna. – Wtedy klient wybiera, klient ma pewne prawa, negocjacyjnie jest dużo silniejszy. Jeżeli dzisiaj wszystkie mieszkania się sprzedają, jeżeli cały czas tych mieszkań brakuje, to ten, który sprzedaje, ma pozycję dominującą – ocenił minister.

Tanie mieszkania dla młodych. Prezydent Opola tak chwalił program, że... kupił sobie jedno

Dzisiaj mieszkania kupują nie ci, którzy ich potrzebują, tylko ci, którzy próbują gdzieś uciec przed zbyt wysoką inflacją, chcą zainwestować...

zobacz więcej

Dodał, że musi jeszcze minąć klika lat, „żebyśmy je dobudowali”. – Rekord osiągnęliśmy w 2022 r. – 238 tys. mieszkań. Chcielibyśmy tak kilka lat wytrwać w poziomie powyżej 200 tys. To nam da milion mieszkań, które spowodują, że ta luka mieszkaniowa zostanie zasypana i rynek się ustabilizuje – wskazał Buda.


„Dochodzenie do własności”


Minister Buda i prezes PGR Paweł Borys przedstawili w czwartek nową ofertę „dojścia do własności” albo zakupu mieszkań w ramach tzw. rynkowej części Mieszkania Plus.


Szef MRiT poinformował, że oferta będzie kierowana do ok. 2800 lokatorów, którym zadeklarowano opcję dojścia do własności. – Będą dwie ścieżki. Pierwsza to możliwość zakupu tego mieszkania na zasadach kredytu 2 proc. PFR Nieruchomości wystawi na sprzedaż dla najemcy mieszkanie, a my umożliwimy mu sięgnięcie po bezpieczny kredyt 2 proc. – zapowiedział minister.

Ratusz obnaża obietnice Trzaskowskiego. Ile oddano z planowanych 1,5 tys. mieszkań?

Prezydent Rafał Trzaskowski zapowiadał, że każdego roku w Warszawie powstanie 1,5 tys. mieszkań na wynajem. W ubiegłym roku było ich niespełna 230,...

zobacz więcej

Przekazał, że druga formuła zakłada możliwość dojścia do własności, jednak – jak zaznaczył – na innych, atrakcyjniejszych zasadach. – To znaczy, że formułę kosztu pieniądza i finansowania kredytu 2 proc. zaszyjemy w tym rozwiązaniu dojścia do własności. Czyli koszt dla lokatora, jeśli chodzi o dojście do własności, będzie porównywalny z kosztem pieniądza w kredycie 2 proc. – podkreślił Buda.


Dopłata ze strony państwa


Wyjaśnił, że w opcji dojścia do własności będzie dopłata do najmu ze strony państwa. – Średnia dopłata przez 25 lat będzie wynosić ok. 550 zł miesięcznie – powiedział.


Dodał, że koszt dla budżetu państwa w perspektywie 10 lat jest szacowany na 500 mln zł. – Wejście w życie tych rozwiązań jest uzależnione od procesu legislacyjnego. Przygotowujemy przepisy w tym zakresie. Jesteśmy (...) w połowie drogi. (...) Chcielibyśmy uchwalić tę ustawę jeszcze w tej kadencji – podkreślił Buda.

Mieszkańcy warszawskich TBS-ów protestują. Czują się oszukani przez Trzaskowskiego

Mieszkańcy bemowskich TBS-ów domagają się od prezydenta Warszawy obniżenia czynszu, który różni się od stawek zapewnianych przez Towarzystwo...

zobacz więcej

Program Mieszkanie Plus


Program Mieszkanie Plus został oficjalnie zainaugurowany 12 października 2016 r. jako jeden z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Miał na celu budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z wykorzystaniem gruntów publicznych. W ramach Mieszkania Plus można się było ubiegać o wynajem mieszkania z dojściem do własności. Według deklaracji premiera z 2018 r. w 2019 r. miało być w budowie 100 tys. mieszkań z tego programu.


W połowie maja br. minister Buda poinformował, że program Mieszkanie Plus zostanie zamknięty, a wynajmujący będą mogli wykupić lokale po preferencyjnych cenach.


W czwartek wiceminister rozwoju Piotr Uściński wyjaśnił w Sejmie, że nie będzie dalej rozwijana tzw. rynkowa część Mieszkania Plus, za którą odpowiada PFR Nieruchomości, natomiast część społeczna programu, czyli mieszkania komunalne i społeczne ze wsparciem państwa, będzie kontynuowana.

Poinformował, że w zakresie rynkowym, czyli tego, co robi PFR Nieruchomości, wybudowano prawie 3,5 tys. mieszkań, a w budowie pozostaje ponad 1,5 tys. mieszkań, w zakresie komponentu społecznego powstało natomiast ponad 10 tys. mieszkań komunalnych, które już zostały oddane do użytku, w budowie pozostaje prawie drugie tyle. W ramach mieszkań społecznych, czyli budowanych przez SIM-y (Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe) i TBS-y jest prawie 30 tys. lokali wybudowanych i w budowie, co daje łącznie ponad 50 tys. mieszkań wybudowanych i w budowie – oznajmił Uściński. „Ten komponent społeczny będzie dalej kontynuowany i rozwijany” – zapewnił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej