RAPORT

Pogarda

Zapadł pierwszy wyrok za atak na Kapitol. Ile lat dla „twarzy” szturmu?

Stuart Rhodes został skazany na 18 lat więzienia (fot. Aaron C. Davis/The Washington Post via Getty Images)
Stuart Rhodes został skazany na 18 lat więzienia (fot. Aaron C. Davis/The Washington Post via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Stuart Rhodes został skazany w czwartek na 18 lat więzienia za „zmowę w celu wzniecenia buntu”, by nie dopuścić do przekazania władzy prezydenckiej 6 stycznia 2021 r. – poinformowała agencja AP. Sędzia zgodził się z twierdzeniami oskarżenia, że Rhodes inspirował uczestników szturmu na Kapitol do użycia przemocy, a jego działania wpisywały się w definicję terroryzmu.

Samochód uderzył w bramę na Downing Street. Kierowca został aresztowany

Policja aresztowała mężczyznę, który w czwartek po południu uderzył samochodem w bramę prowadzącą na Downing Street w Londynie, gdzie mieści się...

zobacz więcej

Rhodes – prawnik, były spadochroniarz, założyciel skrajnie prawicowej grupy „Oath Keepers” – jest pierwszą osobą skazaną za „zmowę w celu wzniecenia buntu”.Wraz z dziesięcioma członkami jego organizacji Rhodes został zatrzymany w styczniu.


„Zbrojna rebelia”


Prokuratorzy dysponowali nagraniami i szyfrowanymi komunikatami, które przesyłali sobie członkowie grupy. Posłużyły one jako dowody na to, że Rhodes i członkowie jego ugrupowania wkrótce po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich z 2020 r. zaczęli przygotowywać „zbrojną rebelię”, by nie dopuścić do przekazania władzy nowemu szefowi państwa.


CZYTAJ TAKŻE: „Człowiek bizon” przyznał się do zarzutu utrudniania pracy Kongresu


„Zmowa w celu wzniecenia buntu” to najpoważniejszy zarzut, jaki postawiono w związku ze szturmem na Kapitol.


W trakcie przemówień końcowych oskarżenie zwróciło uwagę na wypowiedzi i wywiady udzielane przez Rhodesa, który powtarzał niezgodne z prawdą twierdzenia o „kradzieży” wyborów i wzywał do „zmiany reżimu”.

Obrona twierdziła, że Rhodes niesłusznie jest przedstawiany jako główna postać zamieszek i „twarz” szturmu. „Jeżeli chcecie nadać czyjąś twarz wydarzeniom z 6 stycznia”, niech to będzie „twarz (prezydenta) Trumpa, prawicowych mediów czy polityków, ludzi, którzy stworzyli tę narrację” – powiedział adwokat.


Przed wygłoszeniem wyroku sędzia stwierdził, że Rhodes pozostaje „trwałym zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych”. Dodał, że jest rzeczą jasną, iż „chciał on obrócić demokrację w przemoc” i że byłby gotowy „podnieść broń przeciwko rządowi” w momencie uwolnienia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej