RAPORT

Pogarda

F-16 dla Ukrainy. Szef Pentagonu: Polska zgłosiła chęć pomocy

Europejskiej koalicji szkolącej pilotów na F-16 będa przewodziły Dania i Norwegia. Polska pomoże (fot. Ezra Acayan/Getty Images)
Europejskiej koalicji szkolącej pilotów na F-16 będa przewodziły Dania i Norwegia. Polska pomoże (fot. Ezra Acayan/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W nadchodzących tygodniach wraz z Danią i Holandią stworzymy wspólne ramy szkoleń ukraińskich pilotów na samolotach F-16 – poinformował w czwartek szef Pentagonu Lloyd Austin podczas konferencji prasowej po wirtualnym spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Jak dodał, do pomocy w inicjatywie zgłosiły się też Norwegia, Belgia, Portugalia i Polska.

F-16 dla Ukrainy. Biden: Zełenski dał gwarancję, że nie uderzą w terytorium Rosji

Prezydent USA Joe Biden powiedział dziennikarzom w Hiroszimie, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski „jednoznacznie” zapewnił go, iż F-16 nie...

zobacz więcej

– Podczas dzisiejszego spotkania kilku sojuszników i partnerów omówiło plany szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach czwartej generacji, w tym F-16 – powiedział Austin po spotkaniu online z ministrami 50 państw wspierających Ukrainę.


Jak dodał, Dania wraz z Holandią będą przewodzić europejskiej koalicji szkolącej pilotów na F-16, a do pomocy zgłosiły się również Norwegia, Belgia, Portugalia i Polska.


– Rozpoczęcie pracy szkoleniowej na F-16 to ważny przykład naszego długoterminowego zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy – oznajmił Austin. Zaznaczył jednak, że priorytetem dla Ukrainy pozostają naziemne systemy obrony powietrznej.


„Historyczna chwila”. Wiadomo, gdzie będą szkolili się ukraińscy piloci F-16

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej