RAPORT

Pogarda

Rosja wprowadza terror paszportowy

To naruszenie prawa międzynarodowego (fot. arch.PAP/EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN)
To naruszenie prawa międzynarodowego (fot. arch.PAP/EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN)

Najnowsze

Popularne

Rosyjscy obrońcy praw człowieka alarmują, że kremlowski reżim wprowadza paszportowy terror. Chodzi o zmuszanie mieszkańców terenów okupowanych do przyjmowania obywatelstwa Federacji Rosyjskiej. Obrońcy praw człowieka w Rosji wskazują także na znowelizowane prawo, które pozwala odbierać paszporty przeciwnikom reżimu.

Putin kroczy drogą Stalina? Albo obywatelstwo, albo deportacja

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w piątek dekret, który daje ludziom mieszkającym w częściach Ukrainy pod kontrolą Moskwy drogę do...

zobacz więcej

Rosyjski adwokat Dmitrij Zachwatow zwraca uwagę, że paszportowy terror stosowany przez reżim narusza międzynarodowe prawo i zasady demokracji.


– Obywatelstwo jest zawsze dobrowolne. Zgodnie z międzynarodowymi zasadami można je dostać w związku z urodzeniem, w związku z więzami krwi i na własną prośbę. Natomiast praktyka przymusowego przyjmowania obywatelstwa jest absolutnie wykluczona. Dlatego jeśli człowiek ma obywatelstwo innego państwa, obecnie chodzi głównie o obywateli Ukrainy, a Rosyjska Federacja pod przymusem usiłuje wręczać obywatelom innego państwa swoje paszporty, to jest to niedopuszczalna praktyka – stwierdził w rozmowie z Radiem Svoboda rosyjski adwokat.


Do tego dochodzą poprawki wprowadzone do ustaw o paszportach, pozwalające urzędnikom i służbom na odbieranie paszportów obywatelom Rosji, żeby ci nie mogli wyjechać z kraju. To rodzaj represji wobec przeciwników wojny i kremlowskiego reżimu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej